Дизајнерите за ентериер споделуваат 10 правила за уредување на домот што треба да ги прекршите

Ангажирањето дизајнер за ентериер може да ве чини многу и тоа не е нешто што секој може да си го дозволи. Меѓутоа, ако сè уште сакате да го реновирате вашиот дом, можете сами да го направите тоа без да потрошите еден куп пари. Дизајнерите сметаат дека вреди да ги прекршите овие популарни правила.

1. Некомбинирање различни стилови

Дизајнерите за ентериер споделуваат 10 правила за уредување на домот што треба да ги прекршите

Дизајнирањето на вашиот дом во специфичен стил не е причина да ги отфрлите елементите од другите стилови. На пример, традиционалниот дизајн може да се комбинира со модерни елементи, како и со рустикални парчиња мебел. Ако мислите дека тоа ќе влијае на кохезијата на вашиот дом, дизајнерите предлагаат наместо тоа, да се придржувате до специфични бои.

2. Секогаш користите парчиња мебел што си одговараат

Дизајнерите за ентериер споделуваат 10 правила за уредување на домот што треба да ги прекршите

Целиот комплет на мебел да биде во еден специфичен стил е веќе застарен тренд. Може да имате апсолутно различни парчиња мебел – модерниот тросед може да се комбинира со винтиџ фотелја и со дрвена масичка. На овој начин вашиот ентериер ќе биде поинтересен и посветол.

3. Минималистички дизајн

Дизајнерите за ентериер споделуваат 10 правила за уредување на домот што треба да ги прекршите

Популарното мислење „помалку е повеќе“ веќе не е во тренд. Сега е популарно „визуелното преоптоварување“, така што можете да користите колку што е можно повеќе различни елементи, како што се метал, дрво, уметнички дела, мали парчиња мебел и што и да е друго. Монохроматските бои и неутралниот ентериер не изгледаат интересно. Наместо тоа, вашиот дизајн треба да биде поизразен.

4. Поставување мебел одма до ѕидовите

Дизајнерите за ентериер споделуваат 10 правила за уредување на домот што треба да ги прекршите

Ако го туркате целиот мебел до ѕидовите нема да создадете многу повеќе простор во собата. Наместо тоа, вашиот ентериер ќе изгледа непријатно и здодевно. Подобра опција е да создадете различни тематски области и да нагласите некои украси. На овој начин, вашиот дом ќе изгледа уникатно.

5. Бои што не се комбинираат

Дизајнерите за ентериер споделуваат 10 правила за уредување на домот што треба да ги прекршите

Дизајнерите инсистираат да го засновате вашиот ентериер на одредена палета бои кога го уредувате просторот. Ова не важи само за ѕидовите, туку и за сите други компоненти, како мебелот, завесите, постелнината и сл. Светлите бои не одговараат многу со пастелните бои, па затоа треба да изберете само една од нив. Но, ова не значи дека вашиот дом ќе изгледа здодевно – многу различни бои може да се комбинираат навистина добро ако се изберат вистинските нијанси.

6. Не го мерите просторот

Дизајнерите за ентериер споделуваат 10 правила за уредување на домот што треба да ги прекршите

Ова е многу честа грешка во уредувањето на домот. За да избегнете пренатрупаност или премногу празен простор, пред да купите мебел, треба да ги измерите сите димензии на просторијата, но и на предметите што се во неа. Исто така, експертите советуваат да има растојание од 90 цм помеѓу сите парчиња мебел.

7. Користење на просторијата само за тоа што е наменета

Дизајнерите за ентериер споделуваат 10 правила за уредување на домот што треба да ги прекршите

Не мора да се придржувате до формалните правила кога станува збор за користењето на одредена просторија. Само затоа што вие или вашиот архитект му дадовте одредено име на просторот, не значи дека треба да го користите само за тоа. Можете да додадете повеќе намени на различни простории. На пример, во вашата трпезарија направете мала библиотека или мал работен простор во дневната соба.

8. Имате само еден извор на светлина

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Modern Vault (@themodernvault) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Agata Rauch Consulting (@agatarauchconsulting) on

Осветлувањето е многу важна компонента на секој дизајн бидејќи функционира и како извор на светлина и како украс. Но, еден извор на светлина не е доволен за целата просторија бидејќи може да ја направи да изгледа премногу темно. Наместо тоа, користењето различни светилки може да биде корисно за потенцирање на вашиот дизајн.

9. Оставање простор меѓу мебелот за седење

Дизајнерите за ентериер споделуваат 10 правила за уредување на домот што треба да ги прекршите

Овој простор ќе ја направи вашата соба помалку функционална. Наместо тоа, експертите предлагаат да ги ставите парчињата мебел поблиску едни до други за вашата просторија да изгледа поудобно.

10. Не ја следите вашата лична естетика

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kala Peterson (@kalapetersondesign) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by GP & J Baker (@gpjbaker) on

Кога го украсувате својот дом, барате инспирација од веб-страниците на другите дизајнери, додека она што навистина треба да го направите е да погледнете внатре во себе. За да имате совршен дизајн кој ќе ја смири вашата сопствена естетика, треба да му дозволите на вашиот карактер да биде вашиот водич. За дополнителни совети, сè уште можете да се потпрете на професионалните дизајнери.

Прочитајте кои 3 клучни совети за совршен дом ги истакнуваат дизајнерите за ентериер.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар