Дизајн на ентериер инспириран од најпознатите уметнички дела

Дизајн на ентериер инспириран од најпознатите уметнички дела

Додека уметниците се инспирираат од надворешниот свет за да создадат дела на кои нема да останете рамнодушни, дизајнерката на ентериер Амалија Бренеман решила да ги искористи четирите најпознати слики во историјата на уметноста како инспирација за нејзините дизајни.

Таа се запрашала како дел од најпознатите сликари вклучувајќи ги Винсент ван Гог, Леонардо да Винчи, Едвард Мунк и Салвадор Дали би можеле да ги украсат своите домови употребувајќи ја истата палета со бои од нивните најпознати дела.

Во соработка со angi.com, дизајнерката работела на ентериерот притоа користејќи ги истите шеми на бои и естетика претставени во дел од најпознатите уметнички дела.

Погледнете ги нејзините преубави дизајни во продолжение.

Дизајн на ентериер инспириран од најпознатите уметнички дела

„Ѕвездена ноќ“, Винсент ван Гог

Дизајн на ентериер инспириран од најпознатите уметнички дела

„Долготрајноста на спомените“, Салвадор Дали

Дизајн на ентериер инспириран од најпознатите уметнички дела

„Мона Лиза“, Леонардо да Винчи

Дизајн на ентериер инспириран од најпознатите уметнички дела

„Крик“, Едвард Мунк

Доколку ви се допаднаа овие дизајни, можеби ќе сакате да откриете како да го уредите домот со есенски, шик детали.

Извор: designyoutrust.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар