Мистичната убавина на магловита шума во есен доловена преку објектив

Мистичната убавина на магловита шума во есен доловена преку објектив

Фотографот Алберт Дрос е познат по тоа што обичните пејзажи ги претвора во неверојатни уметнички дела. Неговата неодамнешна фотосесија снимана во магловита шума во Луксембург не е исклучок. Неговите фотографии ја доловуваат мистичноста на шарените есенски лисја во комбинација со лесната магла што се тркала низ пејзажот.

Мистичната убавина на магловита шума во есен доловена преку објектив

Иако многумина ја сметаат маглата за мрачна, според фотографот, таа е совршена временска состојба за фотографирање. Тој ја користи маглата како средство за истакнување на шарените лисја и дрвја. Резултатот е приказ на есенски лисја и богат, темнозелен мов што расте на стеблата од дрвјата. Дрос смета дека сивата боја не секогаш означува депресивност. Сигурни сме дека кога ќе ги погледнете неговите фотографии ќе посакате да облечете топла јакна и да излезете на прошетка во најблиската шума.

Во продолжение погледнете ги неговите преубави фотографии.

Мистичната убавина на магловита шума во есен доловена преку објектив

Мистичната убавина на магловита шума во есен доловена преку објектив

Мистичната убавина на магловита шума во есен доловена преку објектив

Мистичната убавина на магловита шума во есен доловена преку објектив

Мистичната убавина на магловита шума во есен доловена преку објектив

Мистичната убавина на магловита шума во есен доловена преку објектив

Мистичната убавина на магловита шума во есен доловена преку објектив

Мистичната убавина на магловита шума во есен доловена преку објектив

Мистичната убавина на магловита шума во есен доловена преку објектив

Откако ги погледнавте овие прекрасни фотографии, ви препорачуваме да ги погледнете и фотографии од Плитвичките Езера во есен.

Извор: mymodernmet.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар