Жива, олово, цијанид: Откриен е составот на копиите од познатите козметичките производи

Лондонската полиција открила високо количество жива, олово, па дури и цијанид во копиите на козметичките производи кои сè почесто се наоѓаат во продажба. Лажната козметика е исклучително опасна бидејќи може да создаде силни алергиски реакции со осипи, отекување и чешање, како и трајно да му наштети на вашето здравје.

Жива, олово, цијанид: Откриен е составот на копиите од познатите козметичките производи

Покрај живата, оловото и цијанидот, оваа шминка исто така е исполнета и со измет од стаорци, човечка урина и арсен. Во импровизирани и нечисти лаборатории кои воглавно се распространети низ Кина и источна Европа, оние кои создаваат копии од познатите светски марки користат и до 19 пати поголема количина олово од дозволеното што е исклучително опасно за вашето здравје.

Лажните балсами за усни, пудри, сенки за очи, парфеми и руменило масовно се купуваат поради ниската цена во однос на оригиналот, но тоа што многумина не го знаат е дека тие сериозно можат да го нарушат здравјето. Овие производи воглавно се продаваат преку интернет, па токму затоа и бидете многу внимателни. Познатите брендови никогаш не ги продаваат своите производи по многу пониски цени надвор од сопствените парфимерии.


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар