Ова се најмоќните природни антидепресиви!

Ова се најмоќните природни антидепресиви!

Во природата можеме да најдеме лекови за сите болести, а овие се одлични за појава на симптоми на депресија или оние денови кога ништо едноставно не ни е по наша желба. Успешно се борат против падот на концентрацијата, нервозата и лошото расположение.

Ова се најмоќните природни антидепресиви!

Гинко билоба

Гинко билоба има многу позитивно влијание на нервниот систем. Луѓето кои имале проблем со протокот на крв во мозокот, по редовна употреба на ова растение, имале одлични резултати. Гинко билоба е најдобрата билка за лекување на депресија предизвикана од стареењето на мозочните клетки. Може да го користат и помладите, бидејќи позитивно делува на нервниот систем и значително го подобрува расположението.

Јасмин

Мирисот на јасминот има многу корисен ефект врз нервниот систем. Ги подобрува сонот и расположението, а носи и чувство на среќа и мир. Тој е еден од најсилните природни антидепресиви. Можете да го користите во форма на масло, или можете да го оставите сувото растение во просторијата.

Лаванда

Друг природен антидепресив е лавандата, која делува на нервниот систем така што го опушта, со што го ослободува телото од чувството на тага и сите состојби на депресија. Промовира нормален сон и добро расположение, а препорачуваме да користите масло од лаванда.

Боровинки

Освен што се вкусни, тие ни помагаат и при депресија со тоа што го подигнуваат нашето расположение и промовираат чувство на среќа и задоволство. Тие се полни со антиоксиданси кои го чистат и штитат нашето тело од штетни влијанија. Освен тоа, го штитат нервниот систем и помагаат во обновувањето на нервните клетки.

Какао

Ако изедете 2 или 3 коцки темно чоколадо, тоа благотворно ќе влијае на нервниот систем, а ќе ги подобри и концентрацијата и расположението.

Јаткасти плодови и семиња

Јаткастите плодови и семките (особено ленот и конопот) се богати извори на масни киселини, кои имаат исклучително позитивно влијание на нашиот нервен систем. Редовното консумирање на храна која е богата со омега 3 масни киселини ќе ви помогне да го зачувате вашиот нервен систем. Доколку ги консумирате редовно, шансите да заболите од депресија се многу мали.

Откако прочитавте за најмоќните природни антидепресиви, можеби ќе сакате да прочитате и зошто земањето антидепресиви може да има долготрајни несакани ефекти.

Извор: atma.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар