Поспан меркат кој ќе ве изнасмее

Меркатот Сури очигледно имал тежок ден. Исто како и нас луѓето, тој едноставно некогаш не може да ги издржи дневните обврски без да дремне малку, ни со целото количество кофеин во светот. Сѐ што му треба е ќебенце, перница и приказна за добра ноќ. :)

Се прашуваме само како овие луѓе го нашле Сури и какво е чувството да се чува меркат за домашно милениче? Меркатите или поинаку кажано сурикати, честопати ги гледаме во анимираните и авантуристички филмови, како на пример во „Животот на Пи“ бидејќи се многу интересни животни. Живеат во сите делови од пустината Калахари во Боцвана, како и во пустината Намиб во Намибија, во југозападна Ангола и во Јужна Африка. Група од меркати се нарекуваат банда или клан. Еден клан од меркати најчесто е сочинет од 20 животни, но некои суперфамилии имаат и 50 или повеќе членови. Животниот век им е 12-14 години и живеат во дивината.

Поспан меркат кој ве изнасмее

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка со истражувачки дух, во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, без испеана песна и без малку возбуда не треба да ѝ помине ниту еден ден. Се релаксира со фина музика, длабок филм или прошетка во природа во добро друштво. Верува дека добриот совет и астрологијата ѝ помагаат да се разбере себеси и светот околу неа. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

  1. Михаелa Јовановска Reply

    Срценце е :) Се што му требаше е да го галнат и одма си легна да спие.. Ама како се тутка во раката за да биде галено хехехехе

Остави коментар