Фантастични фотографии од светските метрополи во далечното минато

Не ви е потребна временска машина за да можете да погледнете како изгледале светски познатите метрополи во минатото. Низ овие фотографии ќе ве однесеме на куса прошетка околу светот, но пред многу години. Некои фотографии се постари и повеќе од еден век, а градовите се прекрасни уште во тоа време. Кој град најмногу ви се допаѓа?

Фантастични фотографии од светските метрополи во далечното минато

Прага – 1964 година

Фантастични фотографии од светските метрополи во далечното минато

Филаделфија – 1905 година

Фантастични фотографии од светските метрополи во далечното минато

Мемфис – 1910 година

Фантастични фотографии од светските метрополи во далечното минато

Детроит – 1917 година

Фантастични фотографии од светските метрополи во далечното минато

Монтгомери – 1906 година

Фантастични фотографии од светските метрополи во далечното минато

Москва – 1977 година

Фантастични фотографии од светските метрополи во далечното минато

Синсинати – 1905 година

Фантастични фотографии од светските метрополи во далечното минато

Бомбај – 1880 година

Фантастични фотографии од светските метрополи во далечното минато

Лас Вегас – 1959 година

Фантастични фотографии од светските метрополи во далечното минато

Гетеборг – 1961 година

Фантастични фотографии од светските метрополи во далечното минато

Лондон – 1920 година

Фантастични фотографии од светските метрополи во далечното минато

Лос Анџелес – 1937 година

Фантастични фотографии од светските метрополи во далечното минато

Сан Франциско – 1964 година

Фантастични фотографии од светските метрополи во далечното минато

Њујорк – 1927 година

Фантастични фотографии од светските метрополи во далечното минато

Чикаго – 1949 година

Фантастични фотографии од светските метрополи во далечното минато

Рим – 1949 година

Фантастични фотографии од светските метрополи во далечното минато

Мелбурн – 1930 година

Фантастични фотографии од светските метрополи во далечното минато

Милано – 1950 година

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар