Вкусна комбинација од кафе и топло чоколадо за љубителите на француската кујна

Густо париско топло чоколадо и храбро црно кафе – совршен пијалак за секое време

vkusna-kombinacija-od-kafe-i-toplo-chokolado-za-ljubitelite-na-francuskata-kujna-www.kafepauza.mk

Потребни состојки:
 • 240 милилитри свежо подготвено црно кафе
 • 375 милилитри млеко
 • 120 милилитри слатка павлака
 • 1 лажица шеќер во прав
 • 220 грама темно чоколадо, исечкано на парчиња
Начин на подготовка:

Ставете ги млекото, слатката павлака и шеќерот во сад со средна големина, измешајте и загрејте ги на среден оган. Кога ќе почнат да се појавуваат балончиња од страните, веднаш тргнете го садот. Не дозволувајте смесата да зоврие!

Додајте го исечканото чоколадо и оставете да отстои околу 2 минути, а потоа мешајте додека не добиете хомогена смеса. Оставете да отстои уште 5 минути.

Распоредте го претходно подготвеното кафе во 4 шолји, па одозгора дополнете со чоколадната смеса. За крај, слободно декорирајте со шлаг пена и чоколадни трошки.

Совет: Доколку исечканото чоколадо не се топи, вратете го садот на тивок оган и мешајте сè додека не се растопи.

Ако ви се допадна овој рецепт, пробајте го и ова Барселонско топло чоколадо!


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

 1. Баже Reply

  Делува убаво, но каде е кафето и кога се меша или додава?

  • Кафе пауза Reply

   Прво се сипува кафето, па се дополнува со чоколадната смеса. Го преработевме малку текстот за да биде појасна постапката.

Остави коментар