Поглед во училниците ширум светот

Англискиот фотограф Џулијан Џермејн во 2004 година влегол во неколку училишта во североисточна Англија за да направи групни портрети на неколку класови. Првин планирал да остане само на тоа, но денес неговите фотографии ја пренесуваат училишната атмосфера од многу земји ширум светот, вклучувајќи ги Перу, Јапонија, Бразил, Холандија, Катар и многу други земји.

Поглед во училниците ширум светот

Волсингам, Англија

Џулијан не сакал да прави класични портрети, туку барал од учениците да се однесуваат природно. Не очекувал од нив да седат исправено и дисциплинирано. Единствено што побарал е да се збијат малку за да може да ги собере сите на фотографијата. На овој начин неговата серија фотографии ја доловува вистинската атмосфера во училниците ширум светот, економските и социјалните прилики и нормите во различни општества.

Поглед во училниците ширум светот

Драувенермонд, Холандија

Поглед во училниците ширум светот

Токио, Јапонија

Поглед во училниците ширум светот

Катар

Поглед во училниците ширум светот

Брадфорд, Англија

Поглед во училниците ширум светот

Дамам, Саудиска Арабија

Поглед во училниците ширум светот

Руеи Фанг, Тајван

Поглед во училниците ширум светот

Џесор, Бангладеш

Поглед во училниците ширум светот

Куско, Перу

Поглед во училниците ширум светот

Манаха, Јемен

Поглед во училниците ширум светот

Сана, Јемен

Поглед во училниците ширум светот

Ротердам, Холандија

Поглед во училниците ширум светот

Кано, Нигерија

Поглед во училниците ширум светот

Бело Хоризонте, Бразил

Поглед во училниците ширум светот

Авант, САД

Поглед во училниците ширум светот

Тираканчи, Перу

Поглед во училниците ширум светот

Буенос Аирес, АргентинаБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

  1. blabla Reply

    u SAD i u Argentina najbolje deca ima 😀

Остави коментар