09 февруари 2021 | Кафе пауза

16 животни на кои природата ја потрошила целата своја креативност

Дивиот свет е толку огромен и разновиден што не можеме да научиме сè за него во текот на животот и понекогаш се среќаваме со факти што ги надминуваат нашите познавања.

Kако конзервираната храна да биде свежа подолго време?

Една жена на ТикТок го споделила својот едноставен трик како конзервираната храна да биде свежа колку што е можно подолго откако ќе ја отворите.

Истражувањата покажаа дека можете да предвидите раскинување преку начинот на кој зборуваат луѓето

Зборовите честопати се потценуваат и во многу ситуации не го разбираме влијанието на зборовите врз личноста кон која се упатени.

5 идеи за шминка за Денот на вљубените

Овие идеи ќе ви помогнат да го изненадите партнерот за Денот на вљубените или да најдете нов партнер ако сте сингл.

Како да ја украсите дневната соба со растенија?

Растенијата ја разубавуваат секоја просторија во која се наоѓаат, а особено ќе ја разубават дневната соба која повеќето ја сметаат за срцето на домот.

Утринско трчање или вечерна прошетка: Кој период од денот е најдобар за вежбање?

Умереното попладневно вежбање може да има ефект врз храната што ја консумирате подоцна во вечерните часови и да го забрза метаболизмот.

7 секојдневни навики што ја уништуваат вашата коса

Иако можеби користите скап шампон, вашата коса сепак не изгледа најдобро, па можеби ќе сакате да ја промените рутината за нега на коса.

Рецепт: Брз хумус со цвекло

Има освежувачки вкус и можете да го јадете со здрави грицки, во сендвичи или во салати.

Најубавите љубовни филмови за сечиј вкус и расположение

Годинава ќе биде најдобро да го поминеме Денот на вљубените дома, со вкусна храна што сме ја подготвиле сами и да уживаме во друштво со партнерот или пријателите.

Пријавете се и уживајте: Наместо работа од дома, може и од „смарагдниот остров на Карибите“

Карипскиот остров Монтсерат, кој слободно можеме да го наречеме рај, им ги отвори вратите на дигиталните номади, односно на сите оние кои можат да работат од удобноста на својот дом.

Овој инстаграм-профил ни открива како навистина изгледаат парижанките кога шетаат низ град

Еден одличен инстаграм-профил ни покажа како навистина изгледаат парижанките секојдневно додека шетаат низ градот.

„Прошетајте“ низ овој прекрасен стан со поглед кој го одзема здивот

Ова гламурозно место за живеење се наоѓа во Лос Анџелес и навистина изгледа како дом на некоја холивудска ѕвезда.