7 секојдневни навики што ја уништуваат вашата коса

7 секојдневни навики што ја уништуваат вашата коса

Иако можеби користите скап шампон, вашата коса сепак не изгледа најдобро, па можеби ќе сакате да ја промените рутината за нега на коса. Користењето погрешна лента за коса или користењето крпа за да ја исушите, може да предизвика сериозни оштетувања на долг рок. Во продолжение прочитајте кои навики ја уништуваат вашата коса.

1. Носите волна

7 секојдневни навики што ја уништуваат вашата коса

Волнените палта ве топлат кога е ладно, но овој материјал може да ѝ наштети на вашата коса. Волната создава статички електрицитет и ја прави вашата коса да се лепи на неа, што на крајот доведува до кршење на влакното. Кога косата ќе се навлажни за време на дождливите денови, станува покревка и се крши уште полесно.

2. Јадете туна

7 секојдневни навики што ја уништуваат вашата коса

Иако туната е многу хранлива и служи како одличен извор на многу елементи во трагови, таа содржи и високо ниво на жива. Овој токсичен метал може да предизвика сериозни здравствени проблеми, а многу медицински експерти препорачуваат јадење туна во умерени количини. Исто така, консумирањето жива може да биде поврзано со ненадејното опаѓање на косата.

3. Користите крпа или фен за да ја исушите косата

7 секојдневни навики што ја уништуваат вашата коса

Многумина се навикнати да ја завиткаат косата во крпа по туширањето, но памучните крпи може да предизвикаат кршење на влакното. Бидејќи крпата е погруба и посува од косата, може да предизвика појава на распукани врвови. Исто така, редовното користење фен може да ја направи косата кршлива. За правилно сушење на косата, држете го фенот на околу 15 сантиметри оддалеченост од вашата коса.

4. Користите еластични ленти за коса

7 секојдневни навики што ја уништуваат вашата коса

Цврсто затегнатите фризури, како што се коњско опавче и пунџа, може да предизвикаат оштетување на вашата коса кога е врзана. Превиткувањата на еластичната лента предизвикуваат притисок врз вашата коса, што долгорочно може да резултира со кршење на влакното. Ако сакате да ја носите косата во коњско опавче, изберете гумена лента покриена со ткаенина или спирален стегач за коса.

5. Нанесувате регенератор за коса од коренот

7 секојдневни навики што ја уништуваат вашата коса

Регенераторот е задолжителен за врвовите на косата да бидат меки и нахранети, но вашата коса може да изгледа неуредно кога се користи на погрешен начин. Ако го нанесете на коренот, вашата коса ќе изгледа мрсно. За да имате мека и сјајна коса, ставете регенератор само по должината на прамените и на краевите.

6. Премногу често користите сув шампон

7 секојдневни навики што ја уништуваат вашата коса

Ако премногу често користите сув шампон, вашиот скалп ќе стане сув и ќе почне да ве чеша. Нездравиот скалп, пак, може да предизвика опаѓање на косата и да го спречи растењето на новите влакна. Бидејќи сувиот шампон всушност не ја чисти вашата коса, на крајот може да доведе до појава на првут.

7. Ги ставате очилата за сонце на главата

7 секојдневни навики што ја уништуваат вашата коса

Ставањето на очилата за сонце на главата дефинитивно ќе ви помогне да не ги губите, но ако тоа го правите редовно, на крајот може да предизвика кршливост на косата. Затегнатоста на очилата може да го намали протокот на крв во скалпот и да го забави растот на вашата коса. Ако сте алергични на металите на очилата, тоа може да доведе и до опаѓање на косата.

Погледнете кои бои на коса ќе бидат во тренд во 2021 година.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар