Рецепт: Брз хумус со цвекло

Рецепт: Брз хумус со цвекло

Овој брз рецепт за хумус со цвекло може да биде вашето ново предјадење. Има освежувачки вкус и можете да го јадете со здрави грицки, во сендвичи или во салати.

Рецепт: Брз хумус со цвекло

Потребни состојки:

 • 1 конзерва од 430 до 450 гр наут (исцеден и исплакнат)
 • 2 цвекла со средна големина (исечени на коцки и сварени)
 • 2 чешниња лук
 • кора од лимон (по избор и вкус)
 • сок од 1 среден лимон
 • 2-3 лажици таан
 • 2-3 лажици маслиново масло
 • ¼ лажичка сол
 • ½ лажичка ким

Начин на подготовка:

 1. Ставете ги сите состојки во блендер и блендирајте додека не добиете кремаста смеса. Зачините можете да ги додадете по вкус.
 2. Може да стои во фрижидер околу 4 до 5 дена.

Пробајте го и овој едноставен рецепт за домашен хумус кој ќе го обожавате.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар