Kако конзервираната храна да биде свежа подолго време?

Kако конзервираната храна да биде свежа подолго време?

Една жена на ТикТок го споделила својот едноставен трик како конзервираната храна да биде свежа колку што е можно подолго откако ќе ја отворите, а сè што ви треба е пластичен капак.

Ако готвите само за една личност, веројатно нема да ја искористите целата конзерва. За остатокот од конзервираната храна да не се расипе брзо, користете го овој трик.

@yviealexandra#stitch with @thelifebath you’re welcome 🤙🏻 #lifehack #house #kitchen #can #soup #life #hack #fyp #fortoupage #can

♬ original sound – Yvie Alexandra

Kапакот од Нескафе „совршено“ одговара на кензервираната супа од домати, што значи дека ќе остане свежа подолго.

Таа го споделила овој трик на ТикТок како дел од предизвикот „Покажи ми трик што случајно си го видел еден ден и сега е несвесна стандардна практика во твојот живот“.

Во принцип, не треба да ги фрлате пластичните капаци затоа што навистина можат да ви се најдат за вакво нешто.

Погледнете за што служи овој скриен дел од мијалникот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар