10 февруари 2021 | Кафе пауза

5 инспиративни филмови номинирани за Златен глобус што ќе ве остават без зборови

Ако сакате малку посериозни приказни и дејства снимени според вистински настани, погледнете ги овие пет филмови кои заслужено се натпреваруваат за филмската награда Златен глобус.

Како да направите „кадифени“ нокти дома?

„Кадифениот“ начин на лакирање на ноктите им дава луксузен, малку свилен, малку сјаен, металик изглед.

Идеална за чистење: Мрсната хартија може да спречи собирање прашина

Сите сакаме трикови за чистење кои ги олеснуваат обврските низ домот, а овој ќе ви заштеди време кога бришете прашина, особено на тешко достапните места.

Краток IQ тест за врската или бракот: Пет прашања на кои (веројатно) ќе одговорите точно

Ова не е тест чија цел е да провери дали го знаете точниот одговор, туку дали сте во можност да постапите соодветно.

Исхраната како авантура: Како влијаат експериментите во кујната врз вашето здравје?

Експериментите во кујната се интересни, честопати многу вкусни, но дали знаевте дека тие влијаат и врз вашето здравје?

Како се шегуваат хороскопските знаци?

Рибите се смеат на својата мака, Овенот сака да се потсмева, а во продолжение прочитајте како се шегуваат останатите хороскопски знаци.

Слатки минијатурни кактуси што веднаш ќе посакате да ги имате во вашиот дом

Најмногу ги сакаме кактусите кои доаѓаат во рачно изработени керамички вазни што се специјално дизајнирани, така што растението може да добие сè што е потребно.

Како ќе изгледате ако живеете на другите планети?

Дури и астронаутите, кои поминуваат само неколку часа во вселената, честопати се соочуваат со здравствени проблеми по враќањето, а на повеќето планети е невозможно да живееме.

Нов изум: Корејски гаџет за оние на кои навистина им недостасува патувањето

Што би дале сега за еден поглед од прозорецот на авион? Ќе биде помалку од 1600 денари, но не билет, туку корејска ЛЕД светилка која ви дава поглед над облаците.

Запознајте ја Запа: Најфотогеничната и најстилска мачка на Инстаграм

Денес, мачката има 115.000 следбеници, кои се воодушевени од нејзините пози и модни комбинации.

Овој рецепт стана хит на Интернет: Направете тестенини со фета и уживајте во неверојатниот вкус!

Станува збор за еден од оние трендови што се појавуваат на ТикТок буквално преку ноќ и за само неколку часа или денови го полудуваат целиот свет.

Тајните на Зелениот Остров: Невообичаено село полно со морски пештери

Скоро нема историски документи за малото село, но се споменува уште во 1588 година, како мало пристаниште кога на островот немало планински патишта.