Како ќе изгледате ако живеете на другите планети?

Како ќе изгледате ако живеете на другите планети?

Стивен Хокинг еднаш рече дека имаме само уште 100 години пред да се преселиме во вселената. Тоа е прилично краток рок бидејќи би имале некои проблеми да преживееме во вселената. Дури и астронаутите, кои поминуваат само неколку часа таму, честопати се соочуваат со здравствени проблеми по враќањето, а на повеќето планети во универзумот е невозможно да живееме. Всушност, ние треба да се развиваме себеси, нашиот вид, дишењето и вестибуларниот систем речиси во целост за да можеме да живееме на некоја друга планета. Погледнете како би изгледале ако живеете на различни планети во универзумот.

1. Марс

Како ќе изгледате ако живеете на другите планети?

Гравитацијата на Марс е помала отколку на Земјата и е подалеку од Сонцето, така што ќе гледате помалку сончева светлина. Исто така, Марс нема заштитно магнетно поле поради својата тенка атмосфера и изложува сè на зрачење. Понекогаш, силните ветрови создаваат бури од прашина што вијат околу целата планета, а прашината се сталожува дури по неколку месеци.

Како ќе изгледате: Веројатно ќе бидете високи со цврста градба за да ја надоместите слабата гравитација и ќе имате поголеми очи за подобро да го гледате далечното сонце. За да се заштитите од зрачење, вашето тело ќе мора да ја претвори својата пигментација од меланин во каротеноиди (што им даваат боја на морковите, доматите и портокалите) и веројатно би имале портокалова кожа.

Како ќе изгледате ако живеете на другите планети?

2. Јупитер

Како ќе изгледате ако живеете на другите планети?

Живеењето на површината на Јупитер може да биде предизвик бидејќи нема вистинска површина. Планетата целосно се состои од гас. Сепак, тоа не значи дека таа е само огромен облак што виси во вселената – во подлабоките делови од нејзината атмосфера, гасот станува погуст, сè додека не се претвори во течност. Значи, еден слој на Јупитер е океан направен од водород наместо вода.

Како ќе изгледате: Поради високиот притисок, екстремните температури и флуидната средина, ќе мора да се инспирирате од суштествата што живеат во длабоките води кои се справуваат со истите услови, но во помал обем. Би биле големи изододи со оклоп за да се заштитите од зрачењето на Јупитер.

3. Сатурн

Како ќе изгледате ако живеете на другите планети?

Сатурн е огромен облак од водород и хелиум без цврсто земјиште и со силни ветрови. Исто како Јупитер, Сатурн е погуст навнатре, но неговото јадро е многу помало. Неговите прстени се направени од огромен број честички мраз, така што ништо не можеше да живее на нив. Просечната густина на Сатурн е помала од водата, така што оваа планета може да лебди во када ако има када со соодветна големина.

Како ќе изгледате: Единствениот начин да се движите во густата магла на Сатурн е да се движите како медуза. Ќе имате тело како ѕвоно за да се движите нагоре и нема да имате скелет за да не се скрши од притисокот.

4. Меркур

Како ќе изгледате ако живеете на другите планети?

Оваа мала планета е најблиску до Сонцето, па сончевата светлина е 7 пати поголема отколку на Земјата, така што ниту еден крем за сончање не би можел да се справи со ова. Температурата на Меркур е екстремна, се движи помеѓу 430 °C во текот на денот и -180 °C во текот на ноќта. Сето тоа е придружено со постојани дождови од метеори и земјотреси. Како бонус, нема атмосфера или воздух за дишење.

Како ќе изгледате: Телото и коските никогаш нема да можат да се справат со оваа тешка состојба. Наместо тоа, луѓето на Меркур би биле направени од нешто слично на огноотпорен метал, како титаниум. Нема да има потреба од респираторен систем, така што вашето убаво метално лице ќе биде без нос. А, вашите очи веројатно би изгледале како дебели очила за сонце за да се заштитат од сета изложеност на сончева светлина.

5. Венера

Како ќе изгледате ако живеете на другите планети?

Ако има планета каде што е потешко да се живее од Меркур, тоа е Венера. Температурата таму е 471 °C, а атмосферата е толку густа, што создава ефект на стаклена градина. Површината е сува и полна со вулкански ерупции, урагански ветрови и молњи, а притисокот е како да сте 1600 метри под вода, така што постојано ќе имате главоболка.

Како ќе изгледате: Единствените суштества што можат да преживеат на Венера се микробите. Венера голта сè, дури и метал, а нејзината атмосфера содржи фосфин, кој е токсичен за сè што дише кислород, но значи живот за микробите.

6. Уран и Нептун

Како ќе изгледате ако живеете на другите планети?

Ледени, мрачни и зафатени од силни ветрови, Уран и Нептун се претежно направени од ладни течности – метан, вода и амонијак. Тие немаат цврста површина и атмосферата полека се спојува со водата околу јадрото на планетите. Гравитацијата е посилна отколку на Земјата и врши поголем притисок врз сè.

Како ќе изгледате: Поради силното гравитациско влечење, ќе бидете пократки и поцврсти, со мускулесто тело и подебела кожа што ќе ве штити од студот. Поради течното опкружување, ќе изгледате како космички кит што лебди околу сините планети.

7. Плутон

Како ќе изгледате ако живеете на другите планети?

Најоддалечениот објект од Сонцето што наликува на планета е ладен и покриен со мраз, со слаба гравитација и слаба атмосфера. Сонцето гледано од Плутон не е ништо повеќе од точка на хоризонтот, слично како Месечината за Земјата, така што нема многу светлината. Сепак, научниците сугерираат дека може да има воден океан под површината на Плутон и некои подобри временски услови.

Како ќе изгледате: Ниската гравитација ги прави мускулите и коските помали, а просторот помеѓу прешлените се шири, што ве прави повисоки. Исто така, ќе се промени вашето држење на телото бидејќи вашиот ‘рбет нема да има никаква функција. Веројатно би биле високи, слаби и малку пајаковидни, со тенки екстремитети и свиткан ‘рбет.

Прочитајте ги овие 30 интересни факти за планетата Земја што ќе ве остават без здив.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар