Зад овие фрази што ви ги кажуваат колегите на работа се крие пасивна агресија

Зад овие фрази што ви ги кажуваат колегите на работа се крие пасивна агресија

Да останете професионалци во работното опкружување понекогаш е навистина тешко, особено ако некои грешки постојано се повторуваат, како од вработените, така и од шефот. Всушност, шефовите мислат дека никогаш не грешат. Затоа, тие често испраќаат мејлови кои наизглед се љубезни, но всушност се длабоко пасивни-агресивни. Колку и да се трудите да бидете љубезни кон колегите, оние што знаат да читаат меѓу редови ќе разберат што сакал да да каже писателот. Погледнете кои се најчестите фрази и што значат тие:

Зад овие фрази што ви ги кажуваат колегите на работа се крие пасивна агресија

1. Однапред Ви благодарам за одговорот.

Вистинско значење: Ќе ми направите услуга, иако сè уште не сте ни свесни за тоа. Затоа, однапред ви се заблагодарувам.

2. Само проверувам…

Вистинско значење: Ќе ви испраќам мејлови сè додека не ми одговорите. Треба да ме известите како се одвива ситуацијата.

3. Ако имате какви било прашања, слободно контактирајте ме.

Вистинско значење: Ве молам, не праќајте ми ништо, мислам дека бев доволно јасен.

4. Се надевам дека ова ќе помогне.

Вистинско значење: Престанете да ми досадувате, ова е последен пат што ви помагам.

5. Во иднина, нашата комуникација треба да биде подобра.

Вистинско значење: Не сакам да ви ја повторувам истата работа, што не ви беше јасно?

6. Ќе го имам тоа на ум.

Вистинско значење: Искрено, не слушнав, но веројатно не е ни важно.

7. Да го решиме ова до крајот на денот.

Вистинско значење: Вие решете го ова до крајот на денот.

8. Да бидеме тимски играчи.

Вистинско значење: Мора да бидеме тим, но вашата плата нема да порасне „тимски“. Секој по своите заслуги, ако воопшто е така.

9. Ќе видиме.

Вистинско значење: Нема да видиме ништо.

10. Мора да размислувате надвор од границите.

Вистинско значење: Немам претстава што мислам со тоа, но сакам да звучам паметно.

11. Дали сакате повторно да ви испратам мејл?

Вистинско значење: Знам дека го добивте првиот и заборавивте. Ова е последен пат да ве потсетувам.

12. Поправете ме ако не сум во право.

Вистинско значење: Знам дека сум во право и никој не може да ме убеди во спротивното.

13. Со целосна почит.

Вистинско значење: Не сте во право, кој и да сте.

14. Како што кажавме во претходниот разговор на оваа тема…

Вистинско значење: На кој јазик зборувам?

15. Дозволете ми да појаснам…

Вистинско значење: Вие изгледа сте глупав, не разбирам што не разбравте.

Прочитајте кои се видовите токсични колеги од кои треба да се држите понастрана.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар