Видови риби што се најздрави за консумирање

Видови риби што се најздрави за консумирање

Поради изобилството на омега-3 масни киселини и многуте хранливи материи, морската храна е одличен извор на здрави протеини, но не сите риби се подеднакво здрави. Придобивките од јадењето морски плодови се добро познати, особено кога станува збор за врската помеѓу омега-3 масните киселини и здравјето на срцето, а неодамнешните истражувањата покажаа дека консумирањето морски плодови исто така може да влијае и на здравјето на мозокот.

Видови риби што се најздрави за консумирање

Иако повеќето луѓе се свесни за придобивките од консумирањето морска храна и риби, многумина не знаат како да ја изберат вистинската и најквалитетната храна, а ова се најздравите видови риби.

Лосос

Лососот е ароматична риба богата со здрави омега-3 масни киселини. Лососот е исто така добар извор на витамин Д кој е важен за коските. Бидејќи не е лесно да се најде витамин Д кој природно се наоѓа во храната, тој е одличен избор за повеќето луѓе.

Без разлика дали сакате да правите скара или ќе го печете лососот во рерна, оваа мрсна риба може да се комбинира со различни сосови и постојат повеќе начини на подготовка.

Туна

Туната е корисна за здравјето на срцето. Покрај тоа што содржи омега-3 масни киселини, туната е богата и со нијацин (витамин Б3) кој помага во намалувањето на нивото на холестерол.

Иако свежите парчиња туна се прилично скапи, конзервираната туна е евтин начин да имате доволно залихи на протеини во текот на целата година. Туната конзервирана во вода содржи околу 73 калории и 0,8 грама масти во една порција од приближно 85 грама, додека истата количина туна конзервирана во масло содржи 168 калории и 7 грама масти.

Бакалар

Оваа риба има благ вкус и белото месо е добар извор на протеини, како и на витамин Б12, при што една порција содржи нешто повеќе од 30 % од препорачаната дневна доза на овој витамин. Бакаларот е како празно сликарско платно и може да се комбинира со кој било сос, без разлика дали сакате цитрусна маринада или кремаст сос.

Сардини

Ако не ги отстраните коските од сардините и ако ги јадете, вашите коски ќе ви бидат благодарни бидејќи на тој начин внесувате околу 40 % од препорачаната дневна доза калциум само со еден оброк. Покрај тоа, овие риби се одличен извор на витамин Б12, селен и фосфор.

Погледнете кои ќе бидат најголемите трендови за храна во 2020 година.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар