Толку се вкусни: Палачинки од тиквички и сирење

Толку се вкусни: Палачинки од тиквички и сирење

Ви споделуваме рецепт за палачинки од тиквички и сирење кој е лесен и брз за подготовка.

Толку се вкусни: Палачинки од тиквички и сирење

Потребни состојки:

  • 700 грама тиквички
  • млад кромид
  • 250 грама фета сирење
  • 130 грама брашно
  • магдонос
  • 1 лажица мелен пипер
  • 3 јајца
  • лимон
  • сол и пипер
  • масло за готвење

Начин на подготовка:

1. Изрендајте ги тиквичките, посолете ги и оставете ги на крпа околу 20 минути за да се исцедат.

2. Измешајте го кромидот со фета сирењето, па додадете ги магдоносот и мелениот пипер. Додадете брашно, сол и црн пипер и изматените јајца. Добро промешајте ги состојките.

3. Добро исцедете ги тиквичките и додајте ги во смесата.

4. Со лажичка додавајте од смесата во тава со загреано масло за да добиете мали палачинки. Пржете околу 2 минути од секоја страна, на тивок оган. Послужете со лимон. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот рецепт за палачинки од тиквички и сирење, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за руски палачинки со сос од печурки и пилешко месо.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар