5 опасни чуда на природата што секој треба да ги посети

Иако можеби го немаме тој впечаток затоа што навистина не сме загрозени, светот е полн со активни вулкани. Се разбира, убаво е да ги гледате од безбедно растојание, но ако се приближите до некој од нив, сепак бидете малку внимателни. Нема потреба да ризикувате и никогаш не знаете кога ќе се разбуди страшен вулкан.

1. Ејафјалајокул, Исланд

Вулканот, чие име е многу тешко да се изговори, се прослави во 2010 година, кога имаше значителни последици на Европскиот континент, односно неговиот воздушен сообраќај. Имено, вулканот потоа исфрли огромен облак од пепел што парализира илјадници патници на Стариот континент и им го отежни патувањето до дома. Вулканот е дел од една убава област, и може да се посети со џип или со хеликоптер.

5 опасни чуда на природата што секој треба да ги посети

2. Везув, Италија

Везув е веројатно најпознатиот вулкан во светот, „одговорен“ за уништувањето на Помпеја во 1 век од нашата ера. Ерупцијата на вулканот упати десетици илјади луѓе, а самиот град остана закопан сè до 18 век. Дури и денес, овој вулкан се смета за најопасен во светот затоа што три милиони луѓе живеат во неговата близина (најголемиот град Неапол), а околу самиот Везув живеат дури 600 илјади жители. Сепак, од 1944 година е тивко, но експертите стравуваат дека големата експлозија е прашање на време.

5 опасни чуда на природата што секој треба да ги посети

3. Етна, Италија

Овој вулкан, висок повеќе од 3.000 метри, се наоѓа на источниот брег на Сицилија, а нуди прекрасен поглед од градот Катанија. Највисокиот вулкан во Европа последен пат еруптираше во март 2017 година. Добро е познато уште од античко време, и некогаш се верувало дека Етна е дом на огнот бог Хефест и дека служи како затвор за Титаните. Сепак, легендите се легенди, а Етна денес е преполна со љубопитни луѓе кои сакаат да го посетуваат вулканот, бидејќи туристичките тури што се организираат се повеќе од бројни.

5 опасни чуда на природата што секој треба да ги посети

4. Мерапи, Индонезија

Најактивниот вулкан во Индонезија често е покриен со сопствен чад, а пред точно 10 години тој избувна, убивајќи и раселувајќи илјадници и илјадници луѓе кои живеат во негова близина. Од страв од повторување на катастрофата, властите забранија населби во близина на вулканот, чии активности секојдневно ги следи мал тим експерти. Се разбира, многу митови се поврзани со овој вулкан, и иако е затворен за туристички посети, некои не можат да одолеат на повикот на авантурата, па затоа и понатаму се искачуваат.

5 опасни чуда на природата што секој треба да ги посети

5. Килауеа, Хаваи

Овој вулкан е толку активен што на хавајски има име што можеме да го преведеме како „силна ерупција“. Тој е посебен затоа што има различна форма, не е конусен или куполен, туку штитен вулкан. Ерупциите се чести и тој е еден од најпопуларните вулкани што може да се посети бидејќи од 1983 година, црвената лава излегува скоро постојано. Со своите ерупции, вулканот на крајот уништи три крајбрежни градови, а туристите денес го следат од бродови.

5 опасни чуда на природата што секој треба да ги посети

Прочитајте за овие 6 моќни градови за кои некогаш се патувало со години.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, книгите на Стивен Кинг, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар