Направете сами: Украсна јака од мониста

Многумина од нас ги обожаваат модните додатоци, но уште поинтересно е кога самите ќе создадеме нешто уникатно, по своја замисла и со свои раце. Сара обожава да изработува модни украси, за што редовно пишува на нејзиниот блог. Заедно ви препорачуваме да си направите интересна јака од мониста, која можете да ја комбинирате со блузи и кошули за различни прилики.

Направете сами: Украсна јака од мониста

Потребни материјали и алатки:
  • парче материјал
  • мониста од стари ланчиња
  • пиштол за лепење
  • сатенска лента
  • шаблон за јаката
  • ножици
  • копче (опционално)

Направете сами: Украсна јака од мониста

Испечатете го шаблонот за јаката пак нацртајте го сами и потоа прецртајте го на материјалот.

Направете сами: Украсна јака од мониста

Потоа почнете со лепење. Можете да лепите со лепило или пак да шиете. Како украсни елементи можете да користите и нитни или пак други видови монисти. На средината поврзете ги двата дела со копче. На крајот залепете ја сатенската лента.

Направете сами: Украсна јака од монистаНаправете сами: Украсна јака од монистаНаправете сами: Украсна јака од мониста

Добивте интересен моден додаток кој можете да го носите на едноставни маички, блузи, кошули со руска јака…

Направете сами: Украсна јака од монистаНаправете сами: Украсна јака од мониста


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. kiki Reply

    mnogu interesno ama i ubavo ! <3

Остави коментар