Латино кујна: Рецепт за превкусна супа која со часови ќе ве држи сити

Латино кујна: Рецепт за превкусна супа која со часови ќе ве држи сити

Гватемалската кујна е една од најдобрите кујни во Латинска Америка, а настанала како резултат на влијанието на Маите и Шпанците. Плодната вулканска почва е идеална за одгледување на разновидни овошја и зеленчуци, а кафето, какаото и авокадото се најчестите намирници во секојдневната исхрана на овој народ.

Латино кујна: Рецепт за превкусна супа која со часови ќе ве држи сити

Извор: Shutterstock

 

Еден од специјалитетите во оваа кујна се супите во кои се додаваат намирници како грав и киноа, а освежителната нота се постигнува со додавање лимета и коријандер. Тие се одликуваат со многу протеини и здрави масти па затоа ќе ве држат сити долго време.

Потребни состојки:

  • 4 чаши пилешка супа
  • 1 шолја киноа
  • 2 чаши варен грав
  • 1 чаша пченка
  • 1/3 чаша излупени домати
  • 1 авокадо
  • ¼ чаша коријандер
  • 1 парче лимета

Начин на подготовка:

1. Во големо тенџере на силен оган сварете ја супата. Додадете ја киноата, намалете ја температурата и продолжете да готвите уште 15 минути без да го покриете тенџерето.

2. Додадете ги пченката, гравот и излупените домати, па намалете ја топлината. По неколку минути тргнете ја супата од оган и додадете ги парчињата авокадо. Посолете и додадете коријандер. Послужете со парчиња лимета. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот рецепт за супа која е богата со протеини и здрави масти, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за крем супа која ги исфрла сите токсини од телото.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар