Интегрални овошни палачинки: Совршени за секоја диета

Интегрални овошни палачинки: Совршени за секоја диета

Здраво и вкусно!

Интегрални овошни палачинки: Совршени за секоја диета

Потребни состојки:
 • 100 грама интегрално брашно
 • 25 грама пченкарно брашно
 • 25 грама овесно брашно
 • 2 лажици кафеав шеќер
 • 1 лажица кикирики, мелени (или ореви, по ваша желба)
 • 1/2 лажица сода бикарбона
 • Прстофат сол
 • 1 јајце
 • 300 милилитри обезмастено млеко
 • 90 грама шумско овошје
 • Шеќер во прав (по желба)
Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Измешајте ги сите состојки освен овошјето, така што млекото и јајцето ќе ги ставите на крај. Во поголема тава почнете да ги подготвувате палачинките, повеќе истовремено. Како што на нив ќе почнат да се создаваат меурчиња, така посипувајте ги со овошје и преклопувајте ги со друга палачинка. Откако ќе се подготват, префрлете ги овие здрави „сендвичи“ во загреаната рерна и печете околу 12-тина минути. По желба, при сервирање можете да ги посипете со шеќер во прав и да наредите свежо шумско овошје околу нив.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар