Есенски десерт: Рецепт за пита со тиква и мед

Есенски десерт: Рецепт за пита со тиква и мед

Искористете ја сезоната на тиквата и направете ја оваа вкусна пита.

Есенски десерт: Рецепт за пита со тиква и мед

Потребни состојки:

  • 500 грама кори за пита
  • 1 кг тиква
  • 100 грама мед
  • 2 лажици шеќер
  • 2 лажички цимет
  • 2 ќесички ванилин шеќер
  • масло по потреба
  • шеќер во прав по желба

Начин на подготовка:

Изрендајте ја тиквата и измешајте ја со медот, шеќерот, ванилиниот шеќер и циметот. Секоја кора попрскајте ја со масло, рамномерно намачкајте ја со една лажица фил и завиткајте ја. Повторете го процесот со секоја кора и ставете ја на плех обложен со хартија за печење. Печете ја питата околу дваесет минути, на температура од 180 Целзиусови степени.

Погледнете како да направите англиска пита со тиквички.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар