Рецепт за англиска пита со тиквички

Рецепт за англиска пита со тиквички

Сега е идеален период да ги искористите тиквичките, а еве еден одличен предлог!

Рецепт за англиска пита со тиквички

Потребни состојки:

За тесто:

500 гр мазно брашно

30 мл масло

половина кесичка прашок за печиво

1 лажичка сол

200 мл вода

 

4 тиквички

1 парче бело месо

300 гр младо сирење

200 гр павлака

100 гр неутрална павлака

50 мл млеко

4 јајца

4 лажици гриз

70 гр пармезан

100 гр сирење

2 лажички масло

1 лажичка сол

прстофат бибер

Начин на подготовка:

Измесете мазно тесто од брашното, маслото, прашокот за печиво, солта и водата. Обликувајте го во топка и оставете го да стои половина час во фрижидер. Исечете ги тиквичките на многу тенки кругови, посолете ги и ставете ги во цедалка за да капе вода што ја ослободуваат. Измешајте ги сирењето, кашкавалот, двете павлаки и млекото. Мешајте додавајќи едно по едно јајце, гриз и пармезан. Додајте сол и бибер по вкус и на крајот додајте ги тиквичките и исечканото бело месо. Развлечете го тестото во круг и ставете го во подмачкан калап. Одозгора ставете ја подготвената смеса и печете околу еден час на температура од 170 Целзиусови степени.

Погледнете го најбрзиот рецепт за сочен колач со чоколадо и путер од кикиритки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар