8 начини да се расоните без кафе

Ако сте од оние кои не пијат кафе за да се расонат наутро или пак воопшто не го конзумираат, најпрво прочитајте неколку занимливости за кафето и кофеинот. А, ако пак сте со ентузијастички дух и сакате утрото да го почнете малку поинаку, еве неколку начини како да се расоните без кафе:8 начини како да се расоните без кафе

1. Свежо исцеден сок

8 начини како да се расоните без кафе…и не само од портокал. Во соковникот ставете моркови, лимони, грејпфрут, јаболка, киви, јагоди…
.

2. Убаво истријте го грбот додека се туширате наутро

8 начини како да се расоните без кафеСо помош на четка за триење со долга рачка, убаво истријте го грбот. Тоа ќе ви ја зголеми циркулацијата.
.

3. Стимулирајте го мозокот

8 начини како да се расоните без кафеМожеби ви се чини по малку чудо уште наутро да почнете да решавате крстозборки или судоку, ама тоа може да ве расони.
.

4. Ладен туш

8 начини како да се расоните без кафе…само неколку секунди. Тој ќе ве освести во истиот момент.
.

5. Насмевнете му се на Сонцето

8 начини како да се расоните без кафеКога ќе излезете од дома, не ставајте ги веднаш очилата за сонце, туку погледнете му на Сонцето директно во очи. Сончевите зраци веднаш ќе го раздрмаат вашиот внатрешен часовник за будење.
.

6.  Потсетете се на вежбите од часовите по физичко

8 начини како да се расоните без кафеСе сеќавате на вежбите кои ги правевме секој час на часовите по физичко за да се размрдаме? Сетете се на една и повторете ја десет пати.
.

7. Средете си го бирото

8 начини како да се расоните без кафеСамо неколку минути поминати во разместување на предметите во работниот простор, ќе ви го освежи умот и ќе ве направи да се почувствувате задоволно.
.

8. Добро познатите 8 часа посветени на сонот

8 начини како да се расоните без кафеПонекогаш успева, понекогаш не. Во секој случај, не занемарувајте ги часовите предвидени за цврстиот сон кој треба да трае 8 часа.

Ако ништо од ова не ви успева, не двоумете се и направете си едно големо, млечно и  богато утринско кафе.

——————————————————————————————————————————————————————–

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук

За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар