Чудотворен мелем: Го намалува обемот на струкот и ги топи масните наслаги од стомакот

Благодарение на овој рецепт, многу жени намалувале по 1 см од обемот на струкот на ден. Овој мелем ги елиминира вишокот маснотии и вода од организмот и ја подобрува функцијата на мозокот, памтењето, слухот и видот.

1-chudotvoren-melem-go-namaluva-obemot-na-strukot-i-gi-topi-masnite-naslagi-od-stomakot-kafepauza.mk

Потребни состојки:
 • 125 г свеж рен
 • 3 непрскани лимони (сосе кора)
 • 3 лажици мед
Начин на подготовка:

Во блендер иситнете 125 грама рен. Земете ги лимоните, расечете ги, извадете им ги семките и заедно со кората ставете ги во блендерот и миксирајте заедно со кашата од рен. Потоа додајте уште 3 лажици мед и сето тоа добро измешајте го. Чувајте го мелемот во затворена тегличка во фрижидер. Земајте по една мала лажичка од мелемот, два пати на ден со оброк. Користете го мелемот 3 недели и гледајте како ви се намалува обемот на струкот.

Својства на ренот:

Ренот изобилува со витамин Ц, Б1, Б6, Б2, калиум, железо, калциум, магнезиум, фосфор… Тој освен како вкусен додаток во исхраната, се користи и како лековито средство.

Посебно е добро кога се конзумира со мрсна храна бидејќи ѝ помага полесно да се свари. Ренот го чисти организмот, го забрзува метаболизмот, го отстранува уморот, па затоа најмногу им се препорачува на дијабетичари. Тој исто така го стимулира создавањето и развојот на корисни бактерии во цревата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. Anonymous Reply

  Зимајте?

 2. danfan Reply

  под рен, се мисли на ѓумбир??

 3. danfan Reply

  а дали ѓумбир може да биде соодветна замена за рен?

  • Кафе пауза Reply

   Рецептот е со рен. Иако ѓумбирот исто така има својства кои го помагаат слабеењето, не би можеле да гарантираме за ефикасноста на таквиот мелем.

 4. girl998 Reply

  sto moze da se koristi mesto blender :/?

  • Кафе пауза Reply

   Па нема баш нешто што би можело да помогне. Ренот е тврдо коренесто растение, па за да се испасира добро, мора да помине низ јаки сечила на голема брзина.

 5. Srcence Reply

  sto e toa ren kade mozeme da go najdeme

 6. sunny Reply

  Dali ima nekoj iskustvo so ovoj melem..?

 7. Different Reply

  Renot mislam deka ovoj period nema da go najdete posto sega raste. Jas go kupiv od Vero vo teglicka go ima 190 g 100 denari e i go napraviv. Ima malku gorcliv vkus ama sigurno e efikasen. Probajte!

  • Maja Reply

   Ako moze da ni kazes vo koe Vero go imas kupeno? 🙂

 8. Gjoko Reply

  A ako ne oslabam kade da se obratam da si gi pobaram nazad parite ?

 9. Anonymous Reply

  ne pomaga …bezveza

Остави коментар