Храна која предизвикува надуеност

Внимавате на исхраната, вежбате во теретана, сакате да постигнете идеална телесна тежина… Не уништувајте го целиот ваш труд и напор, заборавајќи ги оние нешта кои за миг ќе предизвикаат надуеност во пределот на стомакот.Храна која предизвикува надуеност

1. Рафиноза (храна со галактоза, фруктоза и глукоза)

Тука спаѓаат следниве производи: зелка, проќељ, брокула, аспарагус и други зеленчуци и продукти со цели зрна. Овие предизвикуваат надуеност во стомакот само ако се јадат свежи, затоа прво згответе ги па потоа конзумирајте ги.

2. Лактоза

Тука станува збор за продукти во кои има природни шеќери како млекото и млечните производи (павлака, јогурт, сладолед, сирење, кашкавал). Имајте на ум дека во млекото има поголемо количество лактоза отколку во сирењето, кашкавалот и јогуртот.

3. Сорбитол (шеќерен алкохол кој бавно се раствора во метаболизмот на човекот)

Го има во овошјата, вклучувајќи ги и јаболката, крушите, праските и сувите сливи.

4. Скроб

Компир, пченка, ориз, леб, тестенини и храна направена од брашно. Освен што предизвикуваат подуеност, овие продукти предизивкуваат и гасови.

5. Продукти со комплексен состав од скроб и протеини (зрнеста храна)

Пред употреба на продукти од овој тип, најдобро е да се потопат во вода неколку минути пред да почнат да се готват.

——————————————————————————————————————————————————————–

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот

Поврзани содржини

  1. ivka-slivka Reply

    e pa usvari rabotava da ne jademe nisto ako ne a?sve usvari due . . . . . . . .=DDDDDDDDDDDD pozzz.

  2. =] Reply

    хаха баш така ivka .. работава ајде само на воздух и вода да живееме xD

  3. petar Reply

    meso,koje bilo kuvano,peceno.

Остави коментар