Движење во статични фотографии

Подвижните фотографии и понатаму не престануваат да ни бидат интересни. Ако техниката на нивната изработка, подразбираше вистинско движење во дел од нив, така правејќи ги нешто помеѓу фотографии и видеа, овој пат имаме нешто поразлично.Движење во статични фотографииРеј Демски е фотограф кој сака да ги фаќа неверојатните моменти на спортистите и танчерите. Но, она што тој го сака во нив е акцијата и авантурата. Избрал интересен начин да го пренесе тоа. Движење во статични фотографииТој се занимава со т.н. фотографирање во низа (Sequence Photography), што претставува техника на фотографирање серија од слики, во кои субјектот се фаќа во последователни движења. Ваквото фотографирање е одличен начин за доловување акција и движење во статичните фотографии. Поврзаните фото-секвенци покажуваат поинаква перспектива на движењето од она што може да се фати на една статична слика.Движење во статични фотографииДвижење во статични фотографииДвижење во статични фотографииДвижење во статични фотографииДвижење во статични фотографииДвижење во статични фотографииДвижење во статични фотографииДвижење во статични фотографииДвижење во статични фотографииДвижење во статични фотографии
———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар