Зошто вашето куче ве следи до бањата?

Зошто вашето куче ве следи до бањата?

Љубовта на кучето нема граници, дури и ако тоа значи да ве следи до бањата. Можеби ви е малку чудно кога вашето домашно милениче сака да ве гледа додека сте во бањата, но тоа всушност има подлабоко значење. Прочитајте зошто вашето куче не сака да ви даде приватност кога ви е најпотребна.

Зошто вашето куче ве следи до бањата?

Кучињата живеат во група

Кучињата живеат во социјални групи и може да почнат да се чувствуваат несреќни или ранливи кога одеднаш ќе останат сами. Потребна им е постојана интеракција со другите и сакаат да прават работи заедно со семејството, како јадење, играње и спиење заедно. Кучињата не ја разбираат вашата потреба за приватност. Тие всушност мислат дека ви прават услуга правејќи ви друштво.

Вашето куче можеби ве штити

Вашето куче може да помисли дека нема да можете да се заштитите кога ќе имате потреба од заштита и тоа сака да ве спаси. Кога кучињата ќе слушнат звуци зад затворена врата и не можат да видат што се случува таму, тие може да се загрижат дека нивниот сопственик можеби е во опасност.

Кучето може да се плаши дека пропушта нешто

Домашните миленици ја сметаат вашата куќа за своја територија. Кога нешто се случува таму, тие се љубопитни и сакаат да бидат дел од она што се случува. Покрај тоа, животот на повеќето кучиња не е многу возбудлив и сигурно им е здодевно додека чекаат да се вратите. Невообичаените активности будат интерес кај кучињата.

Вашето куче се потпира на вас

Некои кучиња имаат тенденција да се потпираат на луѓето. Ако вашето куче се потпира на вас и ја префрла целата своја тежина на вас, можно е само да сака да биде во ваша близина, да бара повеќе бакнежи и прегратки и да сака да се чувствува сакано и безбедно. Затоа, не бркајте го вашето куче, можеби му треба само вашето внимание.

Кучињата сфаќаат кога сте тажни

Вашето куче може да открие дали сте тажни или не се чувствувате добро. Тие се навистина интуитивни и можат да ги детектираат вашите емоции од говорот на телото и од мирисот. Кога ќе сфатат дека нешто не е во ред со вас, тие обично ќе се обидат да ве утешат најдобро што можат и да ве чуваат.

Прочитајте кои се 5-те суптилни начини на кои вашето куче бара помош од вас.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар