Зошто треба да го посетите архипелагот Вис барем еднаш во животот?

Зошто треба да го посетите архипелагот Вис барем еднаш во животот?

Најверојатно еден од најубавите острови на Јадранот е токму Вис, најоддалечениот населен остров од хрватското крајбрежје. Всушност, архипелагот Вис го вклучува островот Вис и соседните острови Бишево, Свети Андреј, Брусник и Јабука.

Зошто треба да го посетите архипелагот Вис барем еднаш во животот?

Вреди да се спомене дека делови на архипелагот се изградени од вулкански карпи што го прави единствен од таков тип на Јадранот со оглед на фактот дека јадранските острови се претежно изградени од седиментни карпи.

Од природните убавини на архипелагот се издвојуваат Краличина пештера на островот Вис, зелената пештера на Равник и модрата пештера на Бишево. Во продолжение прочитајте зошто треба да го посетите ова место барем еднаш во животот.

Најубава плажа

Сигурно сте слушнале за плажата Стинива која е прогласена за најубава европска плажа во 2016 година. Нејзиниот залив, пак, бил заштитен уште во 1967 година како дел од категоријата „значаен пејзаж“.

Магични пештери

Арипелагот Вис на своите посетители им нуди интересно и несекојдневно искуство на откривање пештери како што е модрата пештера на Бишево која може да се посети од блискиот залив Мезопорат или пештерата Медвидина која се наоѓа на истиот остров. Долга 160 метри, пештерата Медвидина се смета за најдолга морска пештера на Јадранот. Нема да зажалите доколку ја посетите и зелената пештера на островот Равник.

По патеките на архипелагот

Геостазите лоцирани по должината на архипелагот ќе ви ја откријат долгата историја на неговите карпи, но и овдешната традиција на соживот меѓу човекот и природата. Не пропуштајте да ги посетите најстарите карпи на Јадранот настанати од сол и лава.

Откако прочитавте за островот Вис, можеби ќе сакате да прочитате и за најромантичните острови во светот.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар