Најромантичните острови во светот: Идеални за патување со партнерот!

Најромантичните острови во светот: Идеални за патување со партнерот!

Што е тоа што ги прави островите толку романтични? Плажите меки како кашмир, кристалната вода, прекрасните зајдисонца и магичните ѕвездени ноќи? Во продолжение прочитајте ја листата со нашите омилени острови!

1. Бора Бора

Станува збор за група острови кои се дел од Француска Полинезија. Познат по луксузните одморалишта, Бора Бора се одликува со кристално чисти сини води и преубави лагуни. Една од најпопуларните активности на островот е кајакарството.

Најромантичните острови во светот: Идеални за патување со партнерот!

2. Санторини

Сместен во јужниот дел на Егејското Море, славниот грчки остров кој е познат и под името Тера, го произведува едно од најдобрите грчки вина. Островот е она што останало од една голема вулканска експлозија. Неговата неприкосновена убавина и плажите во бела и црвена боја се она што го прават една од најпривлечните туристички дестинации во Европа.

Најромантичните острови во светот: Идеални за патување со партнерот!

3. Бали

Станува збор за индонезиски остров, кој е под силно влијание на Кина и Индија. Доколку сте ја читале книгата „Јади, моли се, уживај“ (и сте го гледале филмот) ќе се сетите дека делот „Љубов“ се одвиваше токму во ова мистично место. Овој преубав остров со вкусната храна, културата и традицијата сигурно и вам ќе ве воодушеви исто како што ја воодушеви и Џулија Робертс.

Најромантичните острови во светот: Идеални за патување со партнерот!

4. Малдиви

Оваа островска земја е најмалата и најмалубројната земја во Азија. Малдивите се состојат од 1.192 островчиња, од кои 280 се населени. Волшебните подводни корални пејзажи се главната причина поради која Малдивите се рангирани како една од најдобрите дестинации за нуркачи во светот.

Најромантичните острови во светот: Идеални за патување со партнерот!

5. Капри

Сместен на јужната страна на Неаполскиот Залив, Капри бил една од омилените туристички дестинации уште од времето на Римската Република. Покрај тоа, островот и до ден-денес е инспирација за уметниците и писателите. Покрај природните убавини, историјата и преубавиот пејзаж, не заборавајте дека во Капри ќе ги најдете и највкусните равиоли!

Најромантичните острови во светот: Идеални за патување со партнерот!

6. Сејшели

Сејшелите се островска држава која се состои од 115 острови сместени во Индискиот Океан. Дефинитивно ќе ве освојат на прв поглед пејзажите, дивиот свет, природната убавина, тропската клима и одморалиштата!

Најромантичните острови во светот: Идеални за патување со партнерот!

7. Фиџи

Фиџи е држава во Тихиот Океан која се состои од околу 300 острови, но само една третина од нив е населена, а еден од нив е особено познат. Се работи за островот Таваруа кој е во облик на срце! Лесно можете да претпоставите дека одморалиштата на овој како и на останатите острови кои се делови од Фиџи се синоним за идеалната дестинација за меден месец!

Најромантичните острови во светот: Идеални за патување со партнерот!

Откако ја прочитавте нашата листа со најромантичните острови во светот, можеби ќе сакате да прочитате и кои се најубавите скриени острови во Европа.

Извор: travel.allwomenstalk.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар