Вистинска инспирација: Наставничка виртуелно ги едуцира своите ученици за време на хемотерапија

Вистинска инспирација: Наставничка виртуелно ги едуцира своите ученици за време на хемотерапија

За некои наставници, наставата е повеќе од само работа – тоа е страст. Позитивното влијание врз животот на младите ѝ носи задоволство што оди многу подалеку од платата. Кели Клајн, наставничка во градинка, го знае ова премногу добро. Всушност, таа продолжува да одржува виртуелни часови од болницата, за време на хемотерапијата.

Таа оди во болница еднаш месечно и останува 5 часа, а за тоа време болницата станува нејзина привремена училница. Оваа 32-годишна наставничка носи лаптоп и материјали за да ги едуцира и да ги инспирира своите 5-годишни и 6-годишни ученици. Таа вели дека да си наставник на 5-годишни деца е како да одиш во светот на Дизни. Сè е возбудливо и тие се толку возбудени. Таа вели дека кога сте на хемотерапија и сте опкружени со многу болни луѓе, тоа е некако депресивно место. За неа, да биде околу 5-годишници за тоа време е како парче нормалност во една абнормална средина.

Вистинска инспирација: Наставничка виртуелно ги едуцира своите ученици за време на хемотерапија

Вистинска инспирација: Наставничка виртуелно ги едуцира своите ученици за време на хемотерапија

Вистинска инспирација: Наставничка виртуелно ги едуцира своите ученици за време на хемотерапија

Прочитајте и за ова верно куче кое го чекаше својот сопственик шест дена пред болница во Турција.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар