Зелена оаза: Река и водопади кои воодушевуваат со своите тиркизни и зелени бои

Зелена оаза: Река и водопади кои воодушевуваат со своите тиркизни и зелени бои

Славните водопади Лехфал во Германија се високи три метри и не можете да ги пропуштите кога ќе отидете во Германија. Покрај водопадите, посетителите доаѓаат тука и на годишен одмор покрај реката, која привлекува со своите тиркизни и зелени бои.

Зелена оаза: Река и водопади кои воодушевуваат со своите тиркизни и зелени бои

Ако едноставно застанете и погледнете од мостот на кањонот низ кој поминува, ќе видите зошто сите се среќни ако застанат, дури и за кратко време.

Кога нивото на водата е пониско, се ослободува помал дел од брегот, така што ќе можете да се приближите до водопадите и реката, до блиската шума, а исто така може да се бањате. Зелени шуми, зелена река, шумот на брановите – кому му е потребен мир и тишина за да ги наполни батериите, оваа мала оаза навистина ќе му помогне.

Во близина има и слаткарница и ресторан, па сето тоа е доволно за да уживате во прекрасен одмор во природа. Недалеку од водопадите се наоѓа романтичниот град Фисен. Порано беше познат по правењето виолини, па го доби прекарот „музички град“. Кога неговите господари ги преместиле своите работилници, тие со себе ја понеле градежната уметност, па може да се каже дека овој мал град го одбележа музичкиот свет на целиот континент. Денес во музејот можете да видите некои од примероците од најубавите колекции на виолини.

Зелена оаза: Река и водопади кои воодушевуваат со своите тиркизни и зелени бои

Освен него, можете да скокнете и до најубавиот замок во Германија – Нојшвајнштајн. Го изградил наводно ментално болниот крал Лудвиг Втори во Баварија во чест на обожаваниот композитор Ричард Вагнер. За време на Втората светска војна, нацистите складирале уметнички дела што ги украле од цела Европа, а подоцна му послужиле како инспирација на Волт Дизни за неговите цртани филмови. Годишно го посетуваат 1,3 милиони туристи, што го прави една од најпопуларните туристички атракции во Европа.

Зелена оаза: Река и водопади кои воодушевуваат со своите тиркизни и зелени бои

Зелена оаза: Река и водопади кои воодушевуваат со своите тиркизни и зелени бои

Зелена оаза: Река и водопади кои воодушевуваат со своите тиркизни и зелени бои

Зелена оаза: Река и водопади кои воодушевуваат со своите тиркизни и зелени бои

Прочитајте и за овој град на лимоните во Франција за кој многу туристи никогаш немаaт слушнато.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар