Уникатна вила со поглед на езеро

Уникатна вила со поглед на езеро

Оваа прекрасна вила е вистинското скривалиште за оние кои сакаат да побегнат од градската џунгла и својот мир да го побараат во тишина и живописна глетка која смирува. Сместена е во идиличната природа во северниот дел на сојузната држава Ајдахо во САД, на брегот на езерото Чикен Поинт Кебин.Уникатна вила со поглед на езероУникатна вила со поглед на езероУникатна вила со поглед на езероОваа вила е дело на тимот архитекти на американската компанија Olson Kundig Architects, чија идеја била да изградат крајбрежна куќичка со огромен прозорец, со чие отворање овој објект целосно ќе го впие природниот амбиент и ќе се претвори во незабележлив дел од околината. Овој прозорец всушност е ѕидот кој гледа кон езерото, има димензии 9х6 метри, а се отвора со посебен механизам вграден на соседниот бетонски ѕид.Уникатна вила со поглед на езероУникатна вила со поглед на езероУникатна вила со поглед на езероУникатна вила со поглед на езероУникатна вила со поглед на езероАрхитектите успеале да создадат ентериер, кој и покрај комфорот ќе потсетува на шумска колиба, со тоа што дел од деталите ги оставиле да изгледаат како недовршени.Уникатна вила со поглед на езероУникатна вила со поглед на езероУникатна вила со поглед на езероУникатна вила со поглед на езероУникатна вила со поглед на езероУникатна вила со поглед на езеро


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар