Супердрвјата во Сингапур

Супердрвјата во Сингапур

Како дел од новиот центар кај заливот Марина во Сингапур се наоѓа прекрасен парк во кој има градини, мостови, патишта високо над земјата и различни видови растенија. Зелениот дел е прогласен како „хортикултурен рај“, но тоа што привлекува најмногу внимание се огромните биоми наречени „Облачна шума“ и „Цветна купола“ каде што се наоѓаат и масивните дрвја кои се вештачки направени.Супердрвјата во СингапурБиомите се со големина колку 4 фудбалски игралишта и полека стануваат дом на 220.000 растенија од сите континенти на нашата планета. Интересен факт за Цветната купола е дека хортикултурниот отпадок се употребува како „гориво“ за генерирање енергија која е потребна за одржување на климата во овој биом.Супердрвјата во СингапурШто се однесува до супердрвјата, тие се со висина од 25 до 30 метри и највисоките од нив се меѓусебно поврзани со мостови каде што има одличен поглед кон целиот парк. Официјалното отварање на паркот било на 29 јуни 2012 година. Погледнете ги и наредниве неколку фотографии од овие фасцинантни структури:Супердрвјата во СингапурСупердрвјата во СингапурСупердрвјата во СингапурСупердрвјата во СингапурСупердрвјата во СингапурСупердрвјата во СингапурСупердрвјата во СингапурСупердрвјата во СингапурСупердрвјата во Сингапур


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар