Шарени планини со боја на виножито што се слева по врвовите

Шарени планини со боја на виножито што се слева по врвовите

Доволно е природата само малку да си поигра со боите и да претстави нереално убави сцени пред очите на луѓето.

Шарени планини со боја на виножито што се слева по врвовите

Едно од ремек-делата на природата се шарените карпи на планинскиот венец Жангие Дансија кој се наоѓа во северозападниот дел на Кина, во провинцијата Гансу. Необичните бои на карпите креирале талог од црвен песочник и слоеви од минерални наслаги.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by JustFly (@justfly) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NBFF Chinese Spotlight (@nbffchinese) on

Планина со слични бои постои во Перу и се нарекува Виникунка, односно Планината на виножитото, која се наоѓа во близина на градот Куско. На оваа планина постои минералошки состав кој во линии ги бои врвовите на планината во седум бои.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Matador Network (@matadornetwork) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gwhooty Travel (@gwhootytravel) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TIA ZIRINHA 🌟 (@tiazirinha) on

Во Аризона постои област каде што карпите се нарекуваат „Бран“ затоа што ерозијата направила облик што изгледа како бурно море. Ова чудно место го посетуваат многу фотографи кои фасцинирани од нијансите на боите, успеваат прво да го видат со голо око, а потоа и да го фотографираат ова место.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Travel ✈️ Destinations 💦🌴 (@world_traveler_official_) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by JUNYA SAKATA (@skt_10n8) on

Можеби сакате да ги погледнете и овие 27 природни чуда во светот што секој би требало да ги посети.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар