Прекрасни езера во Северна Италија за „полнење на батериите“ што треба да ги видите во живо

Прекрасни езера во Северна Италија за „полнење на батериите“ што треба да ги видите во живо

Иако секој период од годината е идеален за посета на Фузинските Езера во Северна Италија, есента е особено убава, кога нема гужви. Тогаш, крошните што се рефлектираат во сината вода се во живописни жолти и црвени нијанси. Овие езера се наоѓаат во подножјето на планината Мангарт, недалеку од границата со Словенија.

Прекрасни езера во Северна Италија за „полнење на батериите“ што треба да ги видите во живо

Освен возење велосипед, пешачење, планинарење и фотографирање, можете да пиете и кафе. Од паркингот, каде што ќе платите неколку евра за автомобилот, до првото езеро Инфериоре се потребни околу десет минути пешачење. Таму можете да пиете кафе, да изнајмите брод или да продолжите по патот кон езерото Супериоре, каде што има убаво место за пикник или одмор. Повеќето луѓе ги посетуваат езерата во текот на летото, а во зима има помалку туристи.

Патеката околу двете езера е долга пет километри и ќе ви треба околу еден час за да ја прошетате.

Прекрасни езера во Северна Италија за „полнење на батериите“ што треба да ги видите во живо

Прекрасни езера во Северна Италија за „полнење на батериите“ што треба да ги видите во живо

Прекрасни езера во Северна Италија за „полнење на батериите“ што треба да ги видите во живо

Погледнете ја првата подводна шума во светот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар