Последната желба на оваа девојка која е на смртна постела ќе ви предизвика солзи во очите

Последната желба на оваа девојка која е на смртна постела ќе ви предизвика солзи во очите

Нардја Милер е 25-годишна шминкерка од Бризбејн, Австралија. Таа боледува од цистична фиброза целиот нејзин живот. На Нардја ѝ биле пресадени бели дробови во 2014 година, но веќе ѝ е смачено од оваа битка без крај. Имено, нејзиното тело ги отфрлало донираните органи.

Последната желба на оваа девојка која е на смртна постела ќе ви предизвика солзи во очите

Откако ги добила вестите дека ѝ преостанува уште само една недела живот, таа ја објавила нејзината последна порака на Инстаграм која гласи:

„Можеби те познавам целиот мој живот, можеби те познавам 10 години, можеби те познавам кратко време, но за една недела нема повеќе да те познавам. Никогаш повеќе нема да го видам твоето лице, никогаш нема да ти проговорам, да те допрам, прегрнам, никогаш.

Но, секогаш ќе те сакам, тебе и пријателството што сме го изградиле, сеќавањата што сме ги создале.

Работите понекогаш не одат онака како што сме планирале. Постојат многу големи нешта што никогаш нема да ги имам, места што никогаш нема да ги посетам и работи што никогаш нема да доживеам да ги видам. Но, ќе гледам. Секогаш. Со насмевка. Затоа што сум била тука.

Никогаш нема да се откажам. Никогаш не сум се ни откажала. Но, сега морам да заминам.“

Последната желба на оваа девојка која е на смртна постела ќе ви предизвика солзи во очите

Потоа, таа напишала што посакува другите да направат:

„Ве преколнувам да го живеете животот со полни гради.“

Нејзиниот свршеник Лиам Фицџералд го потенцирал значењето на донацијата на органи.

„Единствениот начин на кој луѓето можат да добијат втора шанса во животот е преку донирањето органи“, изјавил Лиам.

Последната желба на оваа девојка која е на смртна постела ќе ви предизвика солзи во очите

Милер е моментално на палијативна нега и носи маска за кислород 24 часа во денот. Не може да си оди дома. Нејзиниот братучед ја отворил страната GoFundMe со цел да исполни уште една од последните желби на Милер: Нејзиниот свршеник да биде ослободен од сите долгови кога таа ќе почине. Досега имаат собрано повеќе од 26.000 долари што ја надминува нивната посакувана сума од 10.000 долари.

Последната желба на оваа девојка која е на смртна постела ќе ви предизвика солзи во очите

Ваквите трогателни приказни нѐ принудуваат да се запрашаме дали го живееме животот онака како што сакаме и дали ги користиме сите можности што тој ни ги нуди. Остварете ја последната желба на Нардја Милер и живејте со полни гради!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

  1. Анонимен Reply

    steta, jaka bila

Остави коментар