Планетата Земја одозгора - поглед од ISS

Планетата Земја одозгора – поглед од ISS

Низ човековата историја, само неколкумина среќници имале можност да ја видат планетата Земја на оддалеченост од многу километри во вселената. Нашата тивка и спокојна сина планета и нејзиниот географски карактер, се навистина голем предизвик за дигиталните камери на посадата на Интернационалната Вселенска Станица (ISS).(1) Планетата Земја одозгора - поглед од ISSЕден од нив ги документира сите овие визуелни искуства и ги споделува преку твитер. Полковникот Даглас Х. Вилок го фотографира целиот свет во целата негова величественост која навистина одзема здив. Фотографиите ги прави мануелно и директно од ISS. На фотографиите се прикажани Ураганот Ерл, реката Нил навечер и уште многу повеќе, сите претставени од една поинаква перспектива која можеби никогаш нема да ја искусите. А еве и линк до твитпик-акаунтот на полковникот: http://twitpic.com/photos/Astro_Wheels.(2) Планетата Земја одозгора - поглед од ISS(3) Планетата Земја одозгора - поглед од ISS(4) Планетата Земја одозгора - поглед од ISS(5) Планетата Земја одозгора - поглед од ISS(6) Планетата Земја одозгора - поглед од ISS(7) Планетата Земја одозгора - поглед од ISS(8) Планетата Земја одозгора - поглед од ISS(9) Планетата Земја одозгора - поглед од ISS(10) Планетата Земја одозгора - поглед од ISS(11) Планетата Земја одозгора - поглед од ISS(12) Планетата Земја одозгора - поглед од ISS(13) Планетата Земја одозгора - поглед од ISS(14) Планетата Земја одозгора - поглед од ISS(15) Планетата Земја одозгора - поглед од ISS(16) Планетата Земја одозгора - поглед од ISS(17) Планетата Земја одозгора - поглед од ISS(18) Планетата Земја одозгора - поглед од ISSБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. nikola Reply

    WooooW ova e suuuuper.Jas mnogu ja sakam vselenata osobeno nasata planeta Zemja.
    Slikive se totalno jaki .

  2. Iva... Reply

    woow prakrasni se slikete

Остави коментар