Ова се изговорите што сите девојки ги користат. Но, што тие навистина значат?

Класичните женски изговори сите ги знаеме, сите ги користиме. Но тие се добредојдени кога се во прашање непријатните ситуации како на пример: тест на училиште, лош состанок или пак план со вашата пријателка. Секако, не ја добивте пораката бидејќи бевте на роденденот на вашата тетка каде што се затрувте од парчето торта. Верувате, нели?

1-ova-se-izgovorite-shto-site-devojki-gi-koristat-no-shto-tie-navistina-znachat-www.kafepauza.mk_

1. „Имам многу работа.“

„Премногу сум зафатена, нема да стигнам.“

2-ova-se-izgovorite-shto-site-devojki-gi-koristat-no-shto-tie-navistina-znachat-www.kafepauza.mk_

Но реалноста е дека: Немаме баш ништо за работа и настојуваме тоа да остане така. Веруваме дека луѓето ќе нè остават на мир и слободно ќе можеме да продолжиме да ги гледаме омилените серии.

3-ova-se-izgovorite-shto-site-devojki-gi-koristat-no-shto-tie-navistina-znachat-www.kafepauza.mk_

2. „Денес ѝ е роденден на мојата тетка/братучед/најдобра другарка/мачка.“

„И забавата е многу далеку, ќе трае цел ден. Можеби и цела вечер.“

4-ova-se-izgovorite-shto-site-devojki-gi-koristat-no-shto-tie-navistina-znachat-www.kafepauza.mk_

Но реалноста е дека: Избрзано сме се нафатиле на заеднички планови и сега бараме логичко оправдување за да избегаме од она од кое што сакаме да избегаме.

5-ova-se-izgovorite-shto-site-devojki-gi-koristat-no-shto-tie-navistina-znachat-www.kafepauza.mk_

3. „Што? Навистина не ја добив твојата порака!“

„Тоа е смешно! Дали си сигурен дека ја прати на вистинскиот број? Пишуваше дека е пратена?“

6-ova-se-izgovorite-shto-site-devojki-gi-koristat-no-shto-tie-navistina-znachat-www.kafepauza.mk_

Но реалноста е дека: Ја добивте пораката, но немавте желба да одговорите на неа. И секако не чувствувате вина поради тоа.

7-ova-se-izgovorite-shto-site-devojki-gi-koristat-no-shto-tie-navistina-znachat-www.kafepauza.mk_

4. „Имав ужасен ден.“

„Ти не разбираш. Буквално имав ужасен ден.“

8-ova-se-izgovorite-shto-site-devojki-gi-koristat-no-shto-tie-navistina-znachat-www.kafepauza.mk_

Но реалноста е дека: Во лошо расположение сте без да знаете што е причината. За да се оправдате велите дека сте имале ден како да сте биле во пеколот.

9-ova-se-izgovorite-shto-site-devojki-gi-koristat-no-shto-tie-navistina-znachat-www.kafepauza.mk_

5. „Мислам дека имам труење од храна.“

„Верувај ми, нема да сакаш да ми се приближиш. Најдобро би било да одмарам додека не ми помине.“

10-ova-se-izgovorite-shto-site-devojki-gi-koristat-no-shto-tie-navistina-znachat-www.kafepauza.mk_

Но реалноста е дека: Не сакаме да излегуваме, а труењето со храна е одличен изговор. Дали е премногу да се побара една ноќ без контакт со пријателите?

11-ova-se-izgovorite-shto-site-devojki-gi-koristat-no-shto-tie-navistina-znachat-www.kafepauza.mk_

6. „Имам ужасни грчеви.“

„И надуеност, болки во грбот и екстремна раздразливост. Стој подалеку!“

12-ova-se-izgovorite-shto-site-devojki-gi-koristat-no-shto-tie-navistina-znachat-www.kafepauza.mk_

Но реалноста е дека: Не ни се станува од кревет. Нема никој да сака да сè расправа кога е овој изговор во прашање и можеме да го користиме колку што сакаме. Месечниот циклус е изговор кој секогаш успева.

13-ova-se-izgovorite-shto-site-devojki-gi-koristat-no-shto-tie-navistina-znachat-www.kafepauza.mk_

7. „Лакот сè уште не ми е исушен.“

„Не сакам да го уништам свежиот маникир.“

14-ova-se-izgovorite-shto-site-devojki-gi-koristat-no-shto-tie-navistina-znachat-www.kafepauza.mk_

Но реалноста е дека: Тие се исушени уште од пред час и половина, но додека некој го забележи тоа, го користиме како супер изговор. Навистина би помогнале во раскревањето низ дома, но ноктите сè уште не се сосема исушени, нели?

15-ova-se-izgovorite-shto-site-devojki-gi-koristat-no-shto-tie-navistina-znachat-www.kafepauza.mk_

8. „Потребна сум ѝ на мојата пријателка.“

„Таа не е баш добра. Не сакам да го испуштам ова, но не можам да ја оставам сама.“

16-ova-se-izgovorite-shto-site-devojki-gi-koristat-no-shto-tie-navistina-znachat-www.kafepauza.mk_

Но реалноста е дека: Нејзе ѝ е потребен некој со кој ќе пие коктели или ќе оди на шопинг. Кој пријател би напуштил некого во ваква ситуација? Плус нејзина беше идејата да дадете изговор користејќи ја емотивната катастрофа во која се наоѓа. Така што, таа е крива.

17-ova-se-izgovorite-shto-site-devojki-gi-koristat-no-shto-tie-navistina-znachat-www.kafepauza.mk_

9. Плачење…

И уште многу плачење.

18-ova-se-izgovorite-shto-site-devojki-gi-koristat-no-shto-tie-navistina-znachat-www.kafepauza.mk_

Но реалноста е дека: Ние не сме толку многу тажни, но немаме повеќе изговори, па лажното разочарување е супер трик.

19-ova-se-izgovorite-shto-site-devojki-gi-koristat-no-shto-tie-navistina-znachat-www.kafepauza.mk_

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар