Откријте каков вид личност сте и како тоа влијае на вашата тежина

Откријте каков вид личност сте и како тоа влијае на вашата тежина

Истражувањата покажаа дека одредени карактеристики може да влијаат многу на вашата способност да се здебелите или да ослабите.

Откријте каков вид личност сте и како тоа влијае на вашата тежина

1. Импулсивните луѓе имаат проблем да ги одложат наградата или задоволувањето на потребите и затоа им е потешко да се ослободат од вишокот килограми. Тие едноставно не можат да му одолеат на искушението и затоа не го избегнуваат.

2. Доверливите луѓе ги следат правилата, па затоа им е полесно да ослабат и да се држат до одреден начин на исхрана или тренинг.

3. Емоционално нестабилните луѓе имаат чести промени на расположението и многу често се претвораат во т.н. емоционални јадачи. Кога се тажни, овие луѓе почесто посегнуваат по нездрава храна.

4. Тивките луѓе се промислени и помалку импулсивни кога станува збор за храната. Тие размислуваат за својот избор и затоа поретко консумираат нездрава храна, па поради тоа имаат подобра линија.

5. Отворените и срдечни луѓе се најчесто сржта на секоја забава, но со текот на времето тие дозволуваат да им се насобере стрес и тоа ги тера да изберат нездрава храна. Затоа, тие се прејадуваат и бираат т.н. храна за утеха, која е богата со масти и калории.

Погледнете што можат шминката и килограмите да направат од жените.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар