Очекувате бебе? 15 несекојдневни имиња за девојчиња и момчиња кои значат среќа

Децата се најголемата радост за секој родител, а кога станува збор за нивните имиња, тогаш повеќето мајки и татковци сакаат да изберат име кое во себе ќе носи некоја симболика или ќе звучи поинаку од останатите. Во многу култури постоело верување дека имињата се оние кои ја носат среќата во животот на новороденчето и со тоа какво име сме избрале за детето, на некаков начин сме му ја одредиле среќата и правецот на неговиот живот. Како минувало времето, верувањата се претворале во симболика. Но, и денес има многу родители кои со особен интерес ги бираат имињата на своите деца и внимаваат нивното значење.

(1) 15 имиња за девојчиња и момчиња кои значат среќа

Издвоивме 15 имиња за девојчиња и за момчиња кои во различни култури значат „среќа“ или „среќен“. Доколку чекате принова можеби ќе пронајдете инспирација за името на вашето прекрасно бебе.

Девојчиња:

1. Алиса

2. Едита

3. Дита

4. Алегра

5. Хана

6. Ада

7. Летиција

8. Уна

9. Беатрис

10. Аида

Момчиња:

1. Едгар

2. Едуардо

3. Среќко

4. Фелицијан

5. Арнан


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Книжевник, новинар, сонувач... Го обожува утринското кафе без шеќер. Верува дека убавите нешта се кријат во мали и едноставни пакувања.

Поврзани содржини

Остави коментар