4 лесни техники како да го заспиете бебето за кратко време

4 лесни техники како да го заспиете бебето за кратко време

Заспивањето на бебето може да биде проблем бидејќи неговиот биолошки часовник почнува да се развива дури откако ќе наполни 3 месеци. Повеќето родители се надеваат дека спиењето со своето бебе ќе биде спокоен и ангелски момент, но тоа не е секогаш така. Но, со овие 4 едноставни техники ќе го заспиете вашето бебе побрзо.

1. Обидете се да го натерате бебето да се фокусира на една работа

4 лесни техники како да го заспиете бебето за кратко време

Оваа прва техника е едноставна и прави чуда. Нормално, бебињата се многу љубопитни и нивните очи се движат насекаде, затоа што сакаат да ја видат својата околина и своето опкружување. Ако успеете да го натерате бебето да се фокусира на една специфична работа, особено ако таа работа е хоризонтално над нивото на окото, неговите очи ќе се изморат брзо и ќе ги затворат.

2. Смирете го бебето поминувајќи со раката околу лицето

4 лесни техники како да го заспиете бебето за кратко време

Втората техника е исто така лесна за правење и функционира уште подобро ако вашето бебе е веќе поспано. Започнувате со движење на раката, нежно и без допирање, над лицето на бебето. Продолжете да ја движите околу лицето, не напред-назад. Правете го тоа постепено и побавно секој нареден пат. Повторете го тоа неколку пати додека не заспие.

3. Нишајте го бебето нежно додека да заспие

4 лесни техники како да го заспиете бебето за кратко време

Третата техника функционира давајќи чувство на дезориентираност, слично на нишањето со нишалка. Додека бебето е во вашите раце, ставете ја раката на задникот на бебето и почнете да го нишате нежно. Ова ќе предизвика мало нишање во главата, давајќи чувство на дезориентираност што може да го заспие вашето бебе и тоа да спие подлабоко.

4. Користете ги сите техники за најдобри резултати

4 лесни техники како да го заспиете бебето за кратко време

Оваа техника ги вклучува сите претходни трикови и некои други, како што се нишање на бебето, триење на прстите, треперење, минување со рака, замолчување итн. Клучно е да започнете да правите сè малку побрзо, а потоа да забавите со текот на времето, сè додека бебето не заспие.

Прочитајте како да престанете со доењето и да го одвикнете бебето од мајчиното млеко.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар