Како да престанете со доењето: 5 техники што ќе ви помогнат да го одвикнете бебето од мајчиното млеко

Како да престанете со доењето: 5 техники што ќе ви помогнат да го одвикнете бебето од мајчиното млеко

Донесовте одлука да престанете да доите, се борите со разни чувства (што е сосема во ред), но во исто време знаете дека и вашето бебе и вие сте подготвени на тој чекор. Без разлика дали вашето дете е старо неколку месеци или неколку години, ова е одлука за која треба да размислите добро, а овие неколку совети ќе ви помогнат да го направите процесот колку што е можно попријатен. Мора да запомните дека ова е одлука што се однесува само на вас и на вашето бебе, и секако, добро е да имате поддршка од другите членови на семејството, без оглед во кое време ќе одлучите да престанете да доите.

Како да престанете со доењето: 5 техники што ќе ви помогнат да го одвикнете бебето од мајчиното млеко

Прекинувањето на доењето е процес што трае од неколку недели до неколку месеци. Ова ви овозможува постепено да ја намалувате количината на млеко.

Во зависност од возраста на детето, продолжениот период на одвикнување ви дава можност да воведете и друга цврста и течна храна покрај мајчиното млеко. Одвојувањето време полека да престанете со доењето, ќе ја направи целата постапка попријатна и помалку стресна.

Сепак, можеби нема да можете да го продолжите процесот, па овие совети ќе ви го олеснат тоа.

1. Прекинете сесијата по сесија

Започнете со откажувањето од сесиите за доење за кои вашето бебе е најмалку заинтересирано. Повеќето жени за крај ги оставаат доењето рано наутро и пред спиење. Не треба да се откажувате од нив на самиот почеток.

2. Променете ја рутината

Кога го намалувате доењето, воведете нова рутина што нема да го потсетува бебето на доење. На пример, ако вашето дете сака да лежи во кревет за време на утринското доење, можете да се обидете да станете веднаш по будењето и да појадувате заедно во кујната. Наместо вие, вашиот партнер нека го однесе вашето дете во кревет и слично.

3. Одвлекување на вниманието и одложување

Можеби ќе се изненадите колку е лесно да му го одвлечете вниманието на вашето бебе. Веројатно знаете да го препознаете моментот кога вашето дете може да побара млеко. Во тој момент, свртете го неговото внимание на нешто друго. Извадете ги играчките, сликовниците, однесете го во паркот и сл.

4. Метод не нудете / не одбивајте

Овој метод е уште еден што помага во постепеното одвикнување од доење. Сè што треба да направите е да не го одбиете бебето ако бара доење, но во исто време да престанете да му нудите како што сте правеле порано.
Како што бебето старее, станува поенергично и повеќе се вклучува во разни активности, тоа постепено ќе бара сè помалку од вашето млеко. Тоа е постепен и многу нежен метод на одвикнување.

5. Милувања, прегратки, бакнежи

Покрај тоа што е форма на хранење на вашето бебе, доењето е и еден начин да му обезбедите емоционална поддршка на вашето бебе. За време на процесот на прекинување на доењето, ќе биде корисно дополнителното гушкање. Вашето дете навистина ќе ги цени дополнителната игра, разговорите, читањето приказни итн.

Несакани ефекти на прекинот на доењето

Во случај на прекин на доењето, може да доживеете физички промени, но и емоционални подеми и падови. Имено, хормоните се менуваат, па дури и ако не сте љубител на доењето, тоа може да предизвика да се чувствувате како да ја губите интимноста со вашето бебе. Но, не мора да се грижите за тоа. Емоционалната врска што ја имате со вашето дете само ќе се продлабочува со текот на годините.

Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да се справите со емоциите:

  • Одморете се и јадете доволно. Ова ќе ви помогне да се регулираат хормоните и да се чувствувате подобро.
  • Разговарајте со луѓе кои разбираат низ што поминувате. Тоа може да биде вашата мајка, сестра, пријателка или која била личност што поминала низ истата ситуација.
  • Одвојте време за вашите омилени активности и хобија.

Дали знаете дека доењето ви помага да ослабите?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар