7 начини да се ослободите од болката во вратот и грбот

7 начини да се ослободите од болката во вратот и грбот

Мускулните грчеви се начин на кој телото ви кажува дека нешто не е во ред со вашиот животен стил. Можеби држењето на телото не ви било најдобро за време на работниот ден или синоќа гледавте телевизија свиткани на софа. За среќа, постојат многу начини да се ублажи болката и да се спречи во иднина.

1. Терапија со топлина и мраз

7 начини да се ослободите од болката во вратот и грбот

За време на првите 48-72 часа, лекарите препорачуваат нанесување мраз на болното место (10-20 минути). Мразот помага во спречување на воспаленијата и ги забавува нервните импулси, што помага да се ублажи болката. Ако потоа мускулите се сè уште болни и вкочанети, користете топлина со помош на топол туш, топли облоги итн. Ова ќе го зголеми протокот на крв и ќе ја олабави мускулната затегнатост.

2. Нежна масажа

7 начини да се ослободите од болката во вратот и грбот

Секогаш е добра идеја да побарате помош од професионален терапевт за масажа, но ако вашиот случај не е многу сериозен, можете да побарате од вашиот партнер да ви направи масажа или сами да го направите тоа. Прво, лесно тријте го мускулот што е згрчен и нежно притиснете ја болната област. Ако ова не помогне, обидете се да ја штипнете и да ја држите областа.

3. Останете хидрирани

7 начини да се ослободите од болката во вратот и грбот

Медицинските експерти предупредуваат дека поради недоволното внесување вода во текот на денот, може да почувствувате грчеви во мускулите. Затоа, треба редовно да пиете вода.

4. Вежбајте, но не веднаш

7 начини да се ослободите од болката во вратот и грбот

Ако сте се соочиле со грчеви во мускулите на вратот или грбот, тоа може да биде предизвикано од вашата физичка активност. Специјалистите препорачуваат да престанете да бидете активни првите неколку дена, а потоа да започнете да правите лесни вежби и истегнување.

Вежбите што треба да ги избегнувате во тој период:

  • трчање
  • танцување
  • стомачни вежби
  • голф

Кога станува збор за истегнувањето, можете лесно да ги кренете рамената, а потоа да ги спуштите и да ги вртите напред и назад.

Вратете се на вашата редовна рутина по 2-3 недели.

5. Проверка на перницата

7 начини да се ослободите од болката во вратот и грбот

Честа причина за болка во грбот и вратот е тоа што спиете на погрешен вид перници и душеци кои не го поддржуваат вашиот врат. Обидете се да спиете на специјална перница за вратот. Тоа може да биде перница од мемори пена што одговара на обликот на главата и на вратот. Исто така, не треба да биде висока или груба.

6. Легнете и опуштете се

7 начини да се ослободите од болката во вратот и грбот

Мускулните грчеви се јасен показател дека ви треба одмор, а тоа помага за смирување на болката во моментот. Медицинските специјалисти ги советуваат своите пациенти да легнат на грб и да стават перница под главата и друга перница под колената. За да бидете уште повеќе релаксирани, слушајте ја омилената музика или користете ароматерапија.

7. Мислете на вашата иднина

7 начини да се ослободите од болката во вратот и грбот

Постојат многу начини да се спречи болката во вратот и грбот, а овие неколку се препорачани од лекарите:

  • Ако работите на компјутер со часови, редовно правете некои вежби за истегнување, приближно на секој час.
  • Користете специјален држач за документите што ги читате да ви бидат на ниво на очите и вратот да ви биде исправен.
  • Не носете високи потпетици.

Дополнително, важно е да внесувате доволно витамин Д и калциум во вашата исхрана.

Прочитајте кои намирници не треба да ги јадете ако имате артритис.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар