Напуштена верверица станала најслаткото домашно милениче

Напуштена верверица станала најслаткото домашно милениче

Кога еден маж се вратил дома открил дека мајка верверица направила гнездо во неговиот кревет за неа и за нејзините две новороденчиња.

Напуштена верверичка станала најслаткото домашно милениче

Кристина и Мајкл, кои работат како заштитници на дивиот свет, биле повикани за овој „инцидент“ и се обиделе да ги спојат малечките со нивната мајка. Додека собирала материјали за гнездото, верверицата немала намера да ги носи и малечките. По некое време целосно престанала да се враќа во гнездото.

Напуштена верверичка станала најслаткото домашно милениче

За жал, едно од малечките не преживеало. Откако било прегледано и другото, ветеринарот заклучил дека и тоа не би преживеало само. Токму поради ова Кристина и Мајкл решиле да ја посвојат Палчица.

Напуштена верверичка станала најслаткото домашно милениче

Палчица била посебна уште на почетокот. Бидејќи се родила во невообичаена сезона и ги изгубила и мајка ѝ и сестра ѝ, морала да расте сама без интеракција со други верверици.

Напуштена верверичка станала најслаткото домашно милениче

Сè во врска со Палчица се одвивало навистина бавно. Додека повеќето малечки веќе не сакале млеко и почнале да јадат тврда храна, кај Палчица немало напредок. Исто така, за разлика од другите верверици, Палчица не била заинтересирана за скокање и качување. Често одела наместо да трча и седела наместо да се качува. И покрај сите обиди да ја запознаат со други верверици, таа никогаш не сакала да биде со нив.

„Не знам што мисли дека е, но дефинитивно не е верверица“, изјавил еден од сопствениците.

Напуштена верверичка станала најслаткото домашно милениче

Денес Палчица е среќна верверица која ги минува деновите мирно со Мајкл и Кристина. Сака грашок, авокадо и рукола, а воопшто не сака да излегува надвор, не сака студено време и други верверици и ја мрази правосмукалката.

Напуштена верверичка станала најслаткото домашно милениче

Напуштена верверичка станала најслаткото домашно милениче

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар