Инспирација од јапонската култура: Кокеши кукли на велигденски јајца

Инспирација од јапонската култура: Кокеши кукли на велигденски јајца

Сѐ уште не смисливте како да ги бојадисате јајцата за Велигден? Иако шарените бои се најчестиот избор на многумина, понекогаш е добро малку да ги промените начините на украсување за вашата трпеза да заблеска и да се издвојува од останатите кои се слични едни на други. Нам многу ни се допадна идејата на вака насликаните јапонски Кокеши кукли како еден нов и иновативен начин за украсување, па решивме да ги споделиме и со вас.

1-japonska-kultura-kokeshi-kukli-na-ukrasenite-veligdenski-jajca-www.kafepauza.mk_

Кокеши куклите се познати во целиот свет, а своето потекло го влечат од северна Јапонија. Изгледаат многу едноставно, се изработуваат од дрво и се карактеризираат со поголема глава на која со тенки линии е исцртано лицето.

4-japonska-kultura-kokeshi-kukli-na-ukrasenite-veligdenski-jajca-www.kafepauza.mk_

Занимливо е тоа што тие немаат ниту раце, ниту нозе, па нивното сликање на јајцето е уште поедноставно. Инспирирајте се со изгледот на вака украсените јајца, и ако ви се допаѓаат, украсете ја вашата празнична трпеза на еден ваков занимлив начин.

3-japonska-kultura-kokeshi-kukli-na-ukrasenite-veligdenski-jajca-www.kafepauza.mk_

6-japonska-kultura-kokeshi-kukli-na-ukrasenite-veligdenski-jajca-www.kafepauza.mk_

7-japonska-kultura-kokeshi-kukli-na-ukrasenite-veligdenski-jajca-www.kafepauza.mk_

8-japonska-kultura-kokeshi-kukli-na-ukrasenite-veligdenski-jajca-www.kafepauza.mk_

9-japonska-kultura-kokeshi-kukli-na-ukrasenite-veligdenski-jajca-www.kafepauza.mk_


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар