Детските сфаќања за љубовта

Неколку експерти на група дечиња на возраст од 4 до 8 години им го поставиле прашањето „Што е љубов?“ Нивните одговори биле подлабоки отколку што можете да претпоставите.

Детските сфаќања за љубовта

„Баба ми има артритис и не може повеќе да се наведнува за да си ги лакира ноктите на нозете. Затоа дедо ми ѝ ги лакира ноктите цело време, иако и тој има артритис на рацете. Тоа е љубов“ – Ребека, 8 години.

„Кога некој те сака, начинот на кој го кажува твоето име е поинаков. Така знаеш дека твоето име е на сигурно во нивната уста“ – Били, 4 години.

„Љубовта е она што прави да се насмееш кога си уморен“ – Тери, 4 години.

„Љубов е кога мајка ми му прави кафе на татко ми и го пробува пред да му го даде за да види дали е вкусно“ – Дени, 7 години.

„Љубов е кога се бакнувате цело време. Кога ќе се уморите од бакнување, сакате уште да сте заедно и да разговарате. Мајка ми и татко ми се такви. Грозни се кога се бакнуваат“ – Емили, 7 години.

„Љубов е она што се наоѓа во собата на Божиќ во моментот кога ќе престанеш да ги отвораш подароците и само ќе слушаш“ – Боби, 7 години.

„Ако сакаш да научиш подобро да љубиш, треба да почнеш да учиш со некој пријател што го мразиш“ – Ника, 6 години.

„Љубов е кога на некое момче ќе му кажеш дека ти се допаѓа маицата, а тој ќе почне да ја носи секој ден“ – Ноел, 7 години.

„Љубовта е како старица и старец кои сè уште се пријатели иако многу добро се познаваат“ – Томи, 6 години.

„Кога бев на сцената за мојот настап со пијано бев многу исплашена. Погледнав кон луѓето што ме гледаа и го видов татко ми како ми мавта со раката и се смее. Само тој правеше така. И веќе не се плашев“ – Синди, 8 години

„Љубов е кога мама му го дава на тато најубавиот дел од кокошката“ – Илејн, 5 години.

„Љубов е кога мама го гледа тато испотен и како мириса на пот и му вели дека е позгоден и од Роберт Редфорд“ – Крис, 7 години.

„Љубов е кога кученцето те лиже по образот иако си го оставила цел ден да биде само“ – Мери Ен, 4 години.

„Јас знам дека мојата постара сестра ме сака затоа што ми ја дава нејзината облека и потоа мора да оди да си купи нова“ – Лорен, 4 години.

„Кога сакаш некого трепките ти одат горе-долу и од тебе излегуваат мали ѕвездички“ – Карен, 7 години.

„Љубов е кога мама го гледа тато додека е на веце-шолјата и не мисли дека тоа е одвратно“ – Марк, 6 години.

„Не треба да велиш ‘те сакам’ ако не го мислиш тоа. Но ако го мислиш треба многу да го кажуваш. Луѓето забораваат“ – Џесика, 8 години.Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар