9 бонтон-правила што треба да ги знае секоја модерна дама

9 бонтон-правила што треба да ги знае секоја модерна дама

Во минатото, постоеле строги правила што луѓето требало да ги следат. Но, во современото општество, правилата за однесување се променети и постојат некои детали што може да откријат дали сте вистинска дама. Добрите манири не се само за кралици и за принцези. Постојат одредени трикови поврзани со изгледот, со однесувањето, па дури и со текстуалните пораки, што ќе ви помогнат да се однесувате како да имате кралско потекло.

1. Не потпирајте се на столот

9 бонтон-правила што треба да ги знае секоја модерна дама

Ако една дама седи на масата, таа треба да седне на средината на столот. Многу е важно да оставите простор помеѓу столот и грбот. Оваа позиција на телото одговара на таканаречената поза на војвотка. Треба да седите исправено, но слободно, а просторот помеѓу вашето тело и работ на масата треба да биде еднаков на растојанието помеѓу зглобот и прстите. Ако цело време се потпирате на задниот дел од столот, заборавете на исправениот грб.

2. Не плашете се од работа

9 бонтон-правила што треба да ги знае секоја модерна дама

Вистинска дама никогаш не избегнува физички труд. На пример, за време на војната, војвотките работеле како сестри во болниците. Денес, можете да работите нешто во градината.

3. Следете ги правилата за шминка

9 бонтон-правила што треба да ги знае секоја модерна дама

Темната сенка за очи и црвениот кармин се комбинација што никогаш нема да ја видите на лицето на вистинската дама. Овие производи за убавина треба да ги нанесувате одделно, така што ќе нагласите само еден дел на лицето.

4. Почитувајте се себе си и вашето време

9 бонтон-правила што треба да ги знае секоја модерна дама

Ако гостите доаѓаат ненајавени, можете да ги пречекате во бањарка и со виклери. Исто така, можете да го позајмите трикот на една британска дама. Кога непоканети гости ќе се појавеле на прагот на нејзината куќа, таа секогаш носела чевли, шапка и земала чадор во рацете. Ако ѝ се допаѓале гостите, таа велела: „Ах, имате среќа, само што се вратив дома!“ Во спротивно, таа велела: „Ах, каква штета, но мора да излезам!“

5. Не оставајте го телефонот на масата

9 бонтон-правила што треба да ги знае секоја модерна дама

Модерната дама нема да го стави својот телефон на масата кога е на јавно место, на пример во кафуле или во ресторан. Таа нема да се фокусира премногу на овој уред. Покрај тоа, информациите во нејзиниот телефон се дел од нејзиниот приватен живот и подобро е да се скријат од странци.

6. Следете ги правилата за допишување

Дамите не треба да одговараат на пораките веднаш од 2 причини. Како прво, дајте ѝ до знаење на личноста со која разговарате дека имате и други приватни работи што треба да ги направите. Второ, дамите знаат дека е подобро да ѝ се јавите на личноста ако сакате да ја информирате за нешто итно. Но, не треба да го одложувате одговорот на пораката повеќе од 20 минути, од почит кон личноста што ја испраќа.

7. Не држете ги рацете на половината

9 бонтон-правила што треба да ги знае секоја модерна дама

Сите сме биле во ситуација кога едноставно нема каде да ги ставиме рацете. Но, во овој случај, подобро е да ги држите рацете пред вашето тело, така што положбата на вашето тело ќе одговара со бонтон-правилата.

8. Користете зборови за заблагодарување во умерени количини

Можеби мислите дека жената со добро воспитување треба постојано да рецитира фрази на благодарност, но тоа не е точно. Не претерувајте со употребата на „благодарам“ и „ве молам“. Во спротивно, нивното значење ќе биде сфатено како ласкање.

9. Не вртете се ако не ве повикаат по вашето име

9 бонтон-правила што треба да ги знае секоја модерна дама

Воспитаната жена никогаш нема да се сврти откако ќе слушне „Еј!“ на улица. Овој извик е целосно несоодветен според бонтон-правилата. Ваквиот дијалог треба да започне со неутрални зборови како „извинете“.

Прочитајте дали денес сè уште важат истите бонтон-правила од порано.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар