Бонтонот некогаш и сега: Дали сè уште важат истите правила?

Бонтонот некогаш и сега: Дали сè уште важат истите правила?

Постојат правила на однесување кои до неодамна беа важен знак дека човекот знае како да се однесува. Денес, многу од нив не само што не важат, туку се и непристојни. Многу работи се сменија во последните десет години, од технологија до мода, што донекаде го вклучува и начинот на кој се однесувате. Како што се менува општеството, така се менува и вашиот начин на живот затоа што се приспособувате на светот околу вас. Еве неколку правила до кои се придржувале нашите родители, но тие денес немаат смисла:

Бонтонот некогаш и сега: Дали сè уште важат истите правила?

Старо правило: Претпоставувате дека партнерот е сигурно некој од спротивниот пол

Пред само десет години, кога ќе запознаевте маж, би претпоставиле дека е во врска со жена, или обратно, кога ќе запознаете жена, обично мислите дека таа има партнер. Денес, не само што не можете да откриете нечиј брачен статус затоа што многу луѓе не сакаат да носат прстени или не сакаат да стапат во брак иако се во долготрајна врска, туку никогаш не треба да го претпоставувате полот на партнерот.

Ново правило: Користете родово неутрални заменки сè додека не дознаете кој пол го претпочита лицето. Всушност, некористењето на заменките „тој“ или „таа“ во пишувањето пораки е едно од 12-те граматички правила што се воспоставија во последната деценија.

Старо правило: Дамите имаат предност

Не, ривалството не е мртво, туку само се менува дефиницијата за она што се смета за покажување почит кон жените. Работите како отворање на вратата и поместување на столот за жената да седне не се груби, но веќе не се сметаат за потребни.

Ново правило: Љубезно е да се направи гест во однос на почитувањето на улогата на жената, но не треба да се инсистира на тоа, особено на работното место.

Старо правило: На погребот мора да носите црна боја

Во повеќето случаи досега, на погреби обично се носи црна, конзервативна облека што не открива многу. Денес, многу луѓе веќе не сметаат дека таков кодекс на облекување е неопходен затоа што немаат време да се пресоблекуваат, немаат формална облека или едноставно затоа што на погребот претпочитаат да слават нечиј живот и не го сфаќаат тоа како тажен настан.

Ново правило: Не е погрешно да носите црна боја, но слободно носете сè што е убаво и соодветно за личноста што ја почитувате.

Старо правило: Се чека официјален вовед за запознавање

Ова порано беше тактика што се користеше на работа или во елитни клубови. Тоа беше начин да се ограничи дружењето врз основа на расата или на полот. За среќа, ова е практика која веќе не е прифатлива. Денес, дури и идејата дека треба да почекате некој друг да ве запознае се смета за знак дека сте премногу љубезни.

Ново правило: Претставувањето самите себеси се смета за пристојно однесување.

Старо правило: Дарувањето на бебето е строго женско дружење

Уште пред десет години, забавите за дарување беа наменети исклучиво за жени, но тоа веќе не е случај. Мажите сè повеќе присуствуваат на тој настан и треба да присуствуваат затоа што тие денес преземаат поактивна родителска улога во споредба со татковците во минатото.

Ново правило: Поканете ги сите оние кои ќе бидат дел од животот на детето, без оглед на полот.

Старо правило: Благодарницата треба да биде напишана рачно

Рачно напишаните благодарници се сè уште убав гест и на луѓето многу им значат. Но, барањето картичка, пишувањето и испраќањето честопати не е лесно, а самиот чин на заблагодарување е многу поважен од начинот на кој го правите тоа.

Ново правило: Испратете мејл или СМС-порака за брзо да изразите благодарност. Меѓутоа, ако станува збор за нечиј голем гест, дајте сè од себе затоа што рачно напишаната порака навистина има поголема вредност и никогаш не излегува од мода.

Старо правило: Семејството на невестата плаќа за свадбата

По големата рецесија, веќе не е правило семејството на невестата да плаќа за свадбата. Повеќето нови парови претпочитаат да се обидат сами да заштедат пари и да уживаат во својата свадба како што сакаат.

Ново правило: Парот е одговорен за финансирање на својата прослава, иако може да побараат финансиска помош од двете семејства. Се разбира, може да се придржувате кон други традиционални верувања, па не откажувајте се од фрлањето букет.

Старо правило: Секојдневната деловна комбинација се состои од панталони и пеглана кошула

Денешните млади луѓе се облекуваат многу поопуштено, дури и кога одат на работа, па многу компании ја прифаќаат оваа модерна култура.

Ново правило: Стандардите се разликуваат од компанија до компанија. Во споредба со претходниот период, работите се многу поопуштени, па во тој стил може да се вклопат фармерките и убавата карирана кошула или ленените панталони со маица. Сепак, не носете искинати фармерки и тренерки.

Старо правило: Жените треба да ги држат рацете под масата

Порано се очекуваше жените да ги држат своите раце во скутот или под масата за време на оброкот. Ова се сметаше за знак на елеганција, но и на послушност, но тоа веќе не важи бидејќи жените денес се еднакви партнери во секој разговор или бизнис.

Ново правило: Сите раце треба да бидат на врвот на масата (не лактите, само рацете).

Старо правило: Бегството не се смета за вистинска свадба

Бегањето заедно со партнерот и стапувањето во брак на брзина некаде далеку од дома, некогаш се сметаше за срамно однесување. Но, и тоа се смени по големата рецесија.

Ново правило: Денес, таквото „бегство“ се смета за совршено разумна алтернатива на традиционалната свадба и честопати се охрабрува, пред сè, поради финансиски причини.

Старо правило: На телефонскиот повик треба да се одговори со повик

Пред десет години ќе се сметаше за грубо да не одговорите на телефонски повик штом сте во можност, а денес луѓето често не одговараат на повикот.

Ново правило: Иако не е идеално решение затоа што ја губите можноста да ги разјасните деталите и да настанат недоразбирањата, можете да одговорите на повикот и преку мејл. Меѓутоа, ако знаете дека станува збор за важен повик, најдобро е да одговорите на повикот.

Старо правило: Ако не е на социјалните мрежи, не се случило

Пред десет години, паметните телефони и социјалните мрежи беа нови за многу луѓе, па снимањето состанок, оброк или настан беше нешто симпатично.

Ново правило: Додека сте на маса, никогаш не треба да го користите телефон за разговор, за испраќање пораки, за објавување на социјалните мрежи или за разгледување нешто. Исто така, секогаш барајте дозвола пред да објавите или да означите некој пријател на вашата објава.

Старо правило: Мажот треба да стане кога во просторија ќе влезе жена

Традиционално, сите мажи би станале кога жената ќе влезе во просторијата или кога треба да седне на нивната маса. Тоа беше перципирано како знак на почит и ривалство. Но, во последната деценија настанаа големи културни промени во начинот на кој се однесуваме кон половите, особено на работното место.

Ново правило: Во ред е да останете на вашето место и да ја поздравите жената исто како да е маж. Денес, многу жени сакаат да бидат третирани рамноправно.

Старо правило: Светлите бои и цветниот принт не се за во зима

Многу модни експерти сè уште советуваат да почнете да носите потемни бои пред да почне зимата.

Ново правило: Сè додека вашата облека е соодветна на временските услови, облечете ги која било боја и кој било дезен. Ткаенината е единствената работа што треба да се промени, а не бојата.

Прочитајте кои 15 бонтон-правила треба да ги знае секое дете.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар